Trump Evropanům opět pohrozil cly na auta. Vadí mu poplatky za dovoz plodů moře

Americký prezident Donald Trump Evropanům opět pohrozil zavedením cel na dovoz jejich aut. Tentokrát je zamýšlí jako odvetu za evropská cla na plody moře dovážené ze Spojených států. Trump to podle agentury DPA řekl při pátečním jednání u kulatého stolu s rybáři ve městě Bangor v americkém státě Maine.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v Maine | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Evropská unie uplatňuje na humry a další mořské živočichy z USA dvacetiprocentní dovozní clo. Humři z Kanady, tedy ze stejného regionu, se ale do Evropské unie dovážejí bezcelně.

‚Česko s žádnou americkou odvetou za digitální daň nepočítá‘, řekla Schillerová po schůzce v Bruselu

Číst článek

„Takže Kanada neplatí žádné clo na stejného humra ze stejné vody, ale my clo platíme. Pokud Evropská unie tohle clo hned nezruší, budeme vybírat stejná cla na jejich auta,“ řekl americký prezident. Dodal, že cla mohou být nejen stejná, ale i vyšší.

„Zavolám jim,“ řekl Trump s odkazem na Evropany. „A pokud se nezmění, uvalíme na jejich auta cla, dokud neotočí. A oni otočí hned,“ řekl a dodal, že obchodním jednáním s Evropskou unií pověří poradce Bílého domu Petera Navarru. „Peter Navarro teď bude humří král,“ oznámil šéf Bílého domu.

Cla jsou oblíbeným tématem amerického prezidenta, který v listopadových volbách hlavy státu obhajuje svůj mandát. Evropě hrozí jejich uvalením na dovoz aut už dlouho a původně argumentoval ohrožením národní bezpečnosti. Lhůtu, kterou si stanovil pro konečné rozhodnutí, ale nechal loni v listopadu bez komentáře uplynout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme