'Nepředstavujeme riziko.' Evropská unie žádá vyjmutí z amerických cel na dovoz oceli a hliníku.

Evropská unie není pro Spojené státy bezpečnostním rizikem a měla by být vyjmuta z cel na dovoz oceli a hliníku. V reakci na jejich zavedení v USA to prohlásil místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Unie je podle něj připravená zavést protiopatření. Předtím ale chce s americkými partnery jednat a spor urovnat.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropské komise se vymezil proti americkým clům (ilustrační foto) | Foto: TPCOM | Zdroj: Flickr.com

Pokud Spojené státy skutečně uvalí cla na dovoz oceli a hliníku z Evropy, je Unie podle Katainena připravená se bránit i u soudu (Orgánu pro řešení sporů – pozn. red.) Světové obchodní organizace. Komise je přesvědčená, že americký krok je v rozporu s pravidly tohoto sdružení.

Je to útok na náš stát. Když není ocel, není země, řekl Trump a vyhlásil clo na dovoz kovů

Číst článek

Finský eurokomisař zdůraznil, že Evropská unie je jednotný obchodní blok, ve kterém platí pro všechny stejná pravidla. Reagoval tak na vyjádření britského ministra obchodu Liama Foxe, že Londýn bude s Unií ve sporu o americká cla spolupracovat. Británie je přitom až do příštího roku členskou zemí se všemi právy i povinnostmi.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret o zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na import hliníku. Opatření zdůvodňuje ochranou národní bezpečnosti. Platit začne za 15 dnů a prozatím z něj vyjmul pouze Kanadu a Mexiko.

Evropská komise připravila seznam amerického zboží, na které by Unie mohla v odvetě uvalit dovozní cla ve výši 25 procent. Mezi těmito výrobky jsou i motocykly Harley-Davidson, bourbon nebo džíny Levi's.

Zítra bude o řešení sporu jednat eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lightizerem.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme