Za pět minut dvanáct. Americký Kongres schválil provizorní peníze pro chod Trumpovy vlády

Americký Kongres ve čtvrtek schválil finance na chod federální vlády do 21. prosince, čímž o dva týdny oddálil hrozbu, že se administrativa prezidenta Donalda Trumpa ocitne bez peněz na svůj provoz. Informovala o tom televize CNBC. Pokud by parlament opatření neschválil, ocitla by se v pátek vláda v platební neschopnosti, což by vedlo k uzavření federálních úřadů, jejichž chod není nezbytný pro bezpečnost země.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Vzhledem k úmrtí někdejšího prezidenta George Bushe staršího navrhl Trump spor o finance z pietních důvodů odložit o dva týdny, což se ve čtvrtek stalo.

Akcie v USA prudce oslabily, příčinou jsou obavy bank a průmyslu z hospodářské recese

Číst článek

Očekává se, že vyjednávání o dlouhodobějším řešení financování vlády bude tvrdé. Trump totiž prohlásil, že je připraven federální úřady zavřít, pokud nedostane od zákonodárců pět miliard dolarů (115 miliard korun), aby mohl splnit svůj ústřední volební slib, a to vybudovat zeď na hranicích s Mexikem.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer ale souhlasí jen s 1,6 miliardy dolarů (37 miliard korun).

Na zdi, která podle prezidenta zastaví kriminální živly z latinskoamerických zemí, drogové pašeráky i migranty bez dokladů, Trump trvá. Kongres mu ale doposud odsouhlasil jen výstavbu krátkých úseků a opravu stávajících pohraničních bariér.

Republikáni sice zatím drží většinu v obou komorách Kongresu, ale pro schválení financování vlády se v Senátu neobejdou bez podpory demokratů. Ve stočlenném Senátu mají republikáni 51 křesel, k prosazení finančního rozpočtu vlády však potřebují 60 hlasů.

Od ledna navíc zasedne Kongres v novém složení, kdy budou mít ve Sněmovně reprezentantů většinu demokraté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme