Tržby obchodníků v Česku už rok a půl klesají, v říjnu pokles zpomalil na 1,4 procenta

Tržby v maloobchodě v Česku se v říjnu snížily meziročně o 1,4 procenta, pokles zmírnil po zářijovém revidovaném snížení o 4,3 procenta. Meziročně tržby obchodníků klesají rok a půl. Proti předchozímu měsíci tržby v říjnu vzrostly o 0,6 procenta. Údaje ve středu na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, ilustrační foto

Celkové číslo nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za ně se v říjnu meziročně zvýšily o 5,9 procenta a meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti loňskému říjnu se snížily tržby za prodej potravin o 2,7 procenta a nepotravinářského zboží o procento, za pohonné hmoty se naopak zvýšily o 0,8 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,6 procenta, za potraviny stagnovaly a za pohonné hmoty klesly o 2,1 procenta.

„Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen s výjimkou prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb Českého statistického úřadu Jana Gotvaldová.

Obchodníci mají naději získat ušlý zisk při pandemii, případy by již ale mohly být promlčeny, říká advokát

Číst článek

Obchodům s oděvy a obuví tržby meziročně klesly o 6,1 procenta, za počítačové a komunikační zařízení se snížily o 3,1 procenta, za výrobky pro domácnost o 2,9 procenta, za farmaceutické a zdravotnické zboží o 2,2 procenta a za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,9 procenta. V prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky tržby vzrostly o 5,9 procenta.

Internetové a zásilkové obchody utržily v říjnu meziročně víc o 5,3 procenta. „Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 2,7 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 2,4 procenta,“ uvedli na svém webu statistici.

V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 7,8 procenta.

Celkové číslo nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za ně se v říjnu meziročně zvýšily o 5,9 procenta a meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme