Tržby maloobchodu prudce zpomalily

Lidé stále více utrácejí, a maloobchodní tržby proto dále rostou. V říjnu ale tržby maloobchodníků svůj růst zpomalily na 3,4 procenta, zatímco v září vzrostly o 9,4 procenta. Podle Heleny Horské z České spořitelny způsobily horší výsledek zejména nižší tržby autosalonů, ale také fakt, že se v říjnovém výsledku ještě neobjevily vánočními nákupy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

supermarket | Foto: Bohouš Tečka

V listopadu podle ní maloobchodní tzžby opět nadprůměrně porostou. "Růst hospodářství v poslední čtvrtletí roku bude přes dnešní zklamání opět v režii domácností a s velkou pravděpodobností znovu překoná 3procentní hranici. V příštím roce musíme ale počítat s pomalejším růstem reálné kupní síly. Spotřeba domácností tak pravděpodobně zpomalí a tržby maloobchodníků porostou pomaleji než letos."

Říjnový růst zbrzdily tržby za prodej automobilů, které se zvýšily pouze o 0,2 procenta. Růst maloobchodních tržeb byl v říjnu o 1,9 procentního bodu pod průměrem prvních 10 měsíců roku. Bez sezónních vlivů by se tržby včetně motoristického zboží v říjnu meziročně zvýšily o 3,7 procenta.

Markéta Kaclová, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme