Tržby obchodníků se loni meziročně snížily o více než procento

Maloobchodní tržby loni meziročně klesly o více než jedno procento. Pokles byl také v prosinci, tedy v měsíci, kdy vrcholí vánoční nákupy a lidé obvykle víc utrácejí. Jenže ani poslední měsíc v roce obchodníkům příliš nepomohl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup, pokladna, prodejna, supermarket | Foto: Eva Odstrčilová

Lidé mají podle ekonomů obavy z rostoucí inflace a nezaměstnanosti, vedle toho jim také klesají reálné mzdy. A to jsou hlavími důvody, proč domácnosti víc šetří a méně utrácejí.

Například analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová pozoruje tento vývoj už dlouhodobě:

„Už několik měsíců v řadě, podle toho, u jaké položky, pozorujeme buď pokles, anebo alespoň stagnaci spotřebitelských výdajů. Takže lidé ani nenakupují,“ říká Šichtařová.

Čísla z maloobchodu podle ekonomů delší dobu potvrzují, že česká ekonomika je v krizi. Důvodem je hlavně kondice německého hospodářství. Největší evropská ekonomika roste menším tempem než v minulých letech, a to ovlivňuje vývoj v celé střední Evropě.

Pro ilustraci: německým maloobchodníkům se tržby v prosinci propadly skoro o pět procent. V Polsku se pak ve stejném období snížily nejvíc za posledních osm let.

Pokud jde o letošní vývoj maloobchodních tržeb v Česku, u analytiků převládá spíš nepříznivý výhled. Obchodníci jsou ale optimističtější. Očekávají, že trhy se začnou brzy stabilizovat, což se podle nich také promítne do výše tržeb.

Vývoj maloobchodních tržeb - porovnání let 2011 a 2012 | Foto: ČTK

mta, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme