Cena zlata klesla na nejnižší hodnoty za rok a půl. Dolů ho tlačí turecká měnová krize

Cena zlata během úterního obchodování sestoupila na nejnižší úroveň za více než jeden a půl roku. Dolů ji tlačí silnější kurz dolaru, za kterým stojí obavy ohledně nynější měnové krize v Turecku, napsala agentura Reuters. Také euro klesá. Vůči dolaru sestoupilo na nejnižší úroveň od loňského června.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlaté cihly (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Cena zlata klesla až na 1180,48 dolaru (zhruba 26 900 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu), tedy na nejnižší úroveň od loňského ledna. „Je to do značné míry o síle dolaru a slabosti rozvíjejících se trhů,“ řekl k vývoji ceny zlata analytik Jonathan Butler ze společnosti Mitsubishi.

‚Za to, co se stalo, může jen politika.‘ Běžní Turci zatím propad liry nepociťují, pro turisty je levno

Číst článek

Cena zlata již od začátku roku ztrácí zhruba devět procent. K jejímu poklesu přispívají kromě silného dolaru také stoupající úrokové sazby ve Spojených státech a neschopnost zlata těžit ze své tradiční role bezpečné investice v období nejistoty, píše Reuters.

Silný dolar tlačí dolů i ceny dalších drahých kovů. Cena platiny se tak dostala nejníže od listopadu 2008 a cena palladia nejníže od loňského července. Cena stříbra sestoupila na nejnižší úroveň od dubna 2016.

Růst dolaru zvyšuje ceny drahých kovů i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podkopává poptávku. „Dolar vypadá velmi silně ve srovnání s jinými předními měnami i měnami rozvíjejících se zemí,“ upozornil Butler.

Turecká lira se sice dál zotavuje z pondělního rekordního minima vůči dolaru, od začátku roku však stále ztrácí zhruba 40 procent. Investoři se obávají, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách.

Odborníci se podle agentury DPA domnívají, že měnová krize v Turecku navzdory nynějšímu zotavení liry ještě není překonána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme