Turecko má plán na konec ekonomické krize

Turecký ministr hospodářství Kemal Derviš dnes ohlásil nový hospodářský program, který by měl Turecko vyvést z vážné ekonomické krize. Derviš zdůraznil, že proto, aby bylo dosaženo hlavního cíle programu - uklidnění trhů a získání zahraničních půjček - musí si všichni utáhnout opasky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle jeho odhadů dojde letos ke snížení hospodářského růstu o tři procenta. Ještě dnes předkládá Derviš program Mezinárodnímu měnovému fondu, od něhož čeká podporu pro zahraniční půjčky ve výši 10-12 miliard dolarů, které by pomohly ozdravit hospodářství devastované téměř 50procentním propadem domácí měny. Jedním z prvních úkolů bude restrukturalizace kolabujícího bankovního systému.

Právě v době, kdy Derviš seznamoval novináře s novým hospodářským programem, konaly se v mnoha tureckých městech desetitisícové demonstrace proti současné vládě a MMF. Narozdíl od těch středečních se ale obešly bez střetů s policií.

Markéta Kaclová, Dana Braunová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme