Turecko podporuje projekt plynovodu Nabucco

Plynovod Nabucco má plnou podporu Turecka. Tímto potrubím chce Evropská unie získávat zemní plyn z oblasti Kavkazu. Nabucco má vést právě přes Turecko; podpora této země je tak pro projekt klíčová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan | Foto: OSN

Plynovod Nabucco má snížit závislost Unie na ruském plynu. Současná krize mezi Ruskem a Ukrajinou podle Unie ukazuje, že diverzifikace dodávek je zásadně nutná.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan potvrdil zájem Ankary na realizaci projektu. Vyvrátil tak spekulace, že Turecko nevěří v realizaci Nabucca. Podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa jsou zájmy Ankary a Bruselu v tomto ohledu shodné:

"V energetické oblasti bychom spolu měli konstruktivně spolupracovat. Pokrok v projektu Nabucco očekávám skutečně brzy."

Nabucco by měl být podle odhadů dokončen nejdříve v roce 2013. Barroso také potvrdil plnou podporu tureckému vstupu do Evropské unie. S tím ale některé členské státy nesouhlasí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme