Turecko se dnes dozví, jak z ekonomické krize

Turecký ministr ekonomiky dnes uveřejní plán na vyvedení země z ekonomické krize. Kvůli ní zůstalo půl miliónu lidí bez práce a stovky drobných podnikatelů zkrachovaly. Stejně jako v minulých dnech se očekávají mohutné protesty proti současnému kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Program musí obsahovat tvrdé škrty ve státních výdajích a také rychlou reformu bankovního systému i privatizaci významních státních firem. Musí jednak uspokojit požadavky Mezinárodního měnového fondu, který pak na sanaci důsledků současné krize poskytne asi pět miliard dolarů. Jednak musí být přijatelný pro odbory a profesní sdružení a komory.

V minulých dnech se v ulicích mnoha tureckých měst pořádaly desetitisícové demonstrace, na nichž odboráři i drobní obchodníci protestovali proti tomu, že důsledky špatné vládní politiky, kolapsů několika bank a korupčních skandálů dopadly výhradně na jejich bedra. Přes čtyři dny starý zákaz pouličních shromáždění v 11 největších městech neodvolaly odborové centrály dnešní celonárodní protestní demonstrace, jejich cílem není nic menšího než demise vlády.

Markéta Kaclová, Dana Braunová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme