Turecko by se zřejmě rádo připojilo do skupiny BRICS. Erdoganovu snahu oceňuje Putin

Turecko má zájem o silnější vazby na skupinu zemí BRICS, do které patří i Rusko, Čína či Indie. Podle tureckého tisku to ukazuje účast ministra zahraničí Hakana Fidana na schůzce, kterou tato skupina pořádala v ruském Nižním Novgorodě. Na ní Fidan chválil například rozmanitost bloku, ke kterému se na začátku roku připojilo pět zemí z Afriky a Blízkého východu.

Ankara/Nižnij Novgorod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin a Erdogan se shodli na tom, že Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za metropoli Izraele destabilizuje situaci na Blízkém východě

Snahu Turecka sblížit se s BRICS vítá ruský prezident Putin (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Fidan vystoupil na společném zasedání ministrů zahraničí skupiny BRICS a dalších přizvaných zemí. V projevu podle tureckého tisku mimo jiné zdůraznil rozmanitost bloku či hodnotné vztahy budované mezi členskými zeměmi.

V Rusku se Fidan, který je představitelem země Severoatlantické aliance, setkal i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a čínským ministrem zahraničí Wang Iem.

Ruská ropa se do Evropy dostává přes Turecko. Loni ji Unie nakoupila podle odhadů za 74 miliardy korun

Číst článek

Turecko vysílá již delší dobu signály, že má zájmy o úzké vztahy se skupinou BRICS. Na začátku června Fidan naznačil, že by Ankara mohla mít zájem o členství ve skupině, která sdružuje země z takzvaného globálního Jihu. Ankara však zájem o členství oficiálně neoznámila, píše provládní server Daily Sabah.

Snahu Turecka se sblížit s BRICS v úterý přivítal ruský prezident Vladimir Putin při jednání s Fidanem. Putin také ocenil nasazení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana při jednání o černomořském koridoru pro přepravu zemědělských produktů, který platil v letech 2022 a 2023.

Putin by se podle svých slov mohl setkat s Erdoganem na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který se uskuteční v Astaně 3. a 4. července, píše turecká agentura Anadolu.

Turecká diplomacie se však snaží pohybovat více směry. Tento týden by se měl Erdogan zúčastnit části summitu skupiny G7. Fidan by se pak měl zúčastnit mírové konference ve Švýcarsku, na kterou Rusko nebylo pozváno a Čína nevyšle své zástupce, píše agentura Reuters s odkazem na diplomatické zdroje.

Skupina BRICS sdružovala Rusko, Čínu, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku a od začátku roku se k ní přidaly Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Írán, Egypt a Etiopie.

Jednání v Nižním Novgorodu se však zúčastnili zástupci dalších 15 zemí. Podle turecké agentury Anadolu oficiální část schůze začala minutou ticha za íránského prezidenta Ebráhíma Raísího, který zemřel v květnu při nehodě vrtulníku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme