Týden až deset dní. Společnost Boeing slibuje rychlé dodání nové verze softwaru pro Boeing 737 MAX

Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až deseti dnů. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s celou záležitostí. Při haváriích dvou letadel tohoto typu loni a před týdnem zemřelo celkem 346 lidí.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopie a Čína po havárii pozastavily provoz Boeingů 737 MAX 8

Boeing 737 MAX (ilustrační foto) | Foto: boeing.com | Zdroj: Boeing

Na vylepšení softwaru stabilizačního systému MCAS svého nejrychleji prodávaného stroje začal americký výrobce letadel Boeing pracovat po loňské říjnové nehodě Boeingu 737 MAX společnosti Lion Air v Indonésii. Letoun tehdy spadl do Jávského moře a zahynulo přitom všech 189 lidí na palubě.

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat už tři minuty po startu, píší The New York Times

Číst článek

Podobné okolnosti tohoto neštěstí a pádu stejného typu letounu letecké společnosti Ethiopian Airlines před šesti dny po startu z Addis Abeby vyvolaly otázky kolem systému MCAS. Zatím však chybějí důkazy o tom, že možným problémem byl v obou případech stejný software.

V pondělí společnost Boeing v prohlášení uvedla, že upgrade pro letouny 737 MAX bude k dispozici během nadcházejících týdnů.

Problémy už po startu

Pilot Boeingu 737 MAX, který se v neděli i se 157 lidmi na palubě zřítil v Etiopii, žádal už tři minuty po startu hlasem plným paniky o povolení k návratu.

„Break, break. Povolení k návratu! Prosím o vektor k přistání!“ volal údajně pilot. Slovy „Break, break“ si piloti v nouzových situacích vyžadují přerušení veškeré radiové komunikace mezi kontrolní věží a ostatními letouny.

V danou chvíli už i letoví dispečeři věděli, že s letem 302 něco není v pořádku. Let stroje Boeing 737 Max 8 byl totiž hned od startu silně rozkolísaný; klesal a zase stoupal o stovky metrů. Po pěti minutách se spojení s letadlem zcela přerušilo.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme