Uhelná společnost OKD plánuje rozšíření těžby v Karviné a Orlové

Těžební společnost OKD chce rozšiřovat těžbu uhlí do nových lokalit. Jediný producent černého uhlí v České republice ho těží ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Nyní chce otevřít další lokality v Karviné a Orlové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD

OKD | Foto: F. Tichý

Důl Karviná by se měl rozšířit do nových lokalit v Karviné-Starém Městě a části Orlové, která se jmenuje Výhoda. Potvrdil to Ján Fabián, který je zatím zástupcem předsedy představenstva a generálního ředitele OKD a který tyto funkce převezme na přelomu roku.

„Karviná-Staré Město a Orlová-Výhoda se dotýkají právě dolů Karviná, kde jde o asi 30 milionů tun velmi kvalitního koksovatelného uhlí. Znamenalo by to rozšíření existující infrastruktury jen v podzemí,“ řekl Fabián a doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném rozšíření těžby společnosti OKD informovala redaktorka Jitka Hanžlová

„Samozřejmě se ale díváme i na oblasti, jako je Frenštát, kde je to běh na delší trať ovlivněný i politickými rozhodnutími. A díváme se i na všechny zásoby našich šachet v oblasti Paskova, dolu ČSM a na Darkově.“

Částečně by se těžba mohla dotknout také Doubravy a Dětmarovic. Zásoby uhlí by měly vystačit nejméně do roku 2035.

OKD letos na jaře oznámila svůj záměr ministerstvu životního prostředí. Teď zpracovává kompletní dokumentaci takzvaného procesu EIA k posouzení vlivů hornické činnosti na životní prostředí. Firma předpokládá, že těžba by mohla začít nejdříve v roce 2015.

Každá nemovitost bude řešena individuálně

Společnost už také nepřímo vyjednává s vlastníky nemovitostí na povrchu. „Pro obyvatele je ten dopad posouzený individuálně pro každého majitele nemovitosti, které se to může dotknout. Samozřejmě ve Starém Městě bude pravděpodobně docházet k zatopení těchto a jejich následné destrukci,“ popsal ředitel pro rozvoj revíru OKD Radim Tabášek a dodal:

„Tam je nutno se s těmi lidmi dohodnout, mít písemnou dohodu a tyto majetko-právní vztahy vypořádat. Bez toho nám nikdo kladné stanovisko nedá, ani z báňského úřadu, ani z ministerstva životního prostředí. Proces EIA je veřejný. Po jeho oznámení řešíme zatím pouze požadavky obyvatel. Z OKD nikdo nechodí a nenabízí vypořádání důlních škod.“

OKD je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Zaměstnává skoro 18 tisíc lidí, jejich průměrný plat je 36 a půl tisíce korun. OKD loni prodala více než 11 milionů tun uhlí a měla obrat 45 miliard korun. Čistý zisk přesáhl 12 miliard korun.

Společnost hodně investuje, za posledních 5 let to bylo celkem 27 miliard korun. Zaměřuje se na nové technologie a zvýšení bezpečnosti práce. Ta prý se dá srovnat s moderními doly v Německu a Americe. Kolik uhlí prodá OKD v příštím roce, zatím neví, bude záležet na dokončení dohod s odběrateli.

Jitka Hanžlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme