Těžební společnosti dostaly od ÚOHS pokuty přes 25 milionů korun, porušily česká i unijní pravidla

Těžební společnosti Severočeské doly a Severní energetická dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokuty v celkové výši přesahující 25 milionů korun. Důvodem bylo uzavírání zakázaných dohod o zákazu exportu hnědého uhlí z let 2004 až 2013. Obě společnosti porušily jak česká, tak unijní pravidla hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné a firmy musí pokuty zaplatit, informoval úřad v tiskové zprávě.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obě firmy a předchůdkyně Severní energetické se provinily tím, že svým odběratelům zakazovaly hnědé uhlí vyvážet, tato podmínka byla součástí kupních smluv na uhlí. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Bývalý předseda ÚOHS Petr Rafaj rozklady obou firem proti rozhodnutí úřadu zamítl v listopadu, úřad o tom ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích úřadu informovat častěji a více je vysvětlovat.

‚Rozhoduje se bez řádných podkladů.‘ Zástupci ekologických organizací odejdou z Uhelné komise

Číst článek

Obě firmy a předchůdkyně Severní energetické se provinily tím, že svým odběratelům zakazovaly hnědé uhlí vyvážet, tato podmínka byla součástí kupních smluv na uhlí. Cílem těchto dohod bylo v obou případech podle závěrů ÚOHS narušení hospodářské soutěže na trhu hnědého tříděného uhlí v České republice a ovlivnění obchodu mezi členskými státy Evropské unie, uvedl úřad v tiskové zprávě.

Severočeským dolům antimonopolní úřad vyměřil pokutu 19,8 milionu korun, Severní energetické pak 5,2 milionu korun. Obě firmy podaly proti rozhodnutí úřadu rozklad k předsedovi Petru Rafajovi, ten ale jejich námitky zamítl a rozhodnutí první instance potvrdil. Těžaři tak pokuty musí zaplatit.

Rozhodnutí úřadu mohou firmy napadnout žalobou u Krajského soudu v Brně, ta ale neodkládá povinnost pokutu uhradit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme