Ukrajina se dohodla s firmou Shell na těžbě břidlicového plynu. Vydělá i prezidentova rodina

Ukrajina podepsala s firmou Shell dohodu o těžbě břidlicového plynu na svém území. Využití rozsáhlých ložisek tohoto plynu má snížit energetickou závislost země na dodávkách ze sousedního Ruska. O významu smlouvy podepsané na Světovém ekonomickém fóru v Davosu svědčí i přítomnost ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle kritiků přitom na těžbě vydělá i jeho vlastní rodina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský ministr paliv Eduard Stavitsky, prezident Viktor Jakukovič, nizozemský premiér Mark Rutte a šéf firmy Royal Dutch Shell Peter Voser podepsali dohodu o těžbě břidlicového plynu | Zdroj: Reuters

O ukrajinské zásoby břidlicového plynu je v poslední době mezi světovými těžařskými společnostmi velký zájem. Spolu s Francií či Polskem patří Ukrajina k evropským zemím s největšími zásobami této suroviny.

Podle údajů ukrajinské vlády by země při současné spotřebě vystačila s momentálně známými ložisky asi 70 let. Pro Ukrajinu je ale nejdůležitější energetická bezpečnost země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smlouvu Ukrajiny s firmou Shell o těžbě břidlicového plynu přiblížil redaktor Štěpán Macháček

Pokud se dohoda s firmou Shell naplní, může tento projekt Ukrajinu úplně vysvobodit ze závislosti na ruských dodávkách energetických surovin.

Pomohlo by to i ukrajinské ekonomice. Ložiska ale nejsou dosud zcela prozkoumaná, a těžba proto nezačne dřív než za několik let.

Ekologické dopady řeší málokdo

Těžbu břidlicového plynu však doprovázejí ekologické problémy, kvůli kterým některé země od této možnosti odstoupily nebo nad ní váhají. Ukrajina se však příliš netrápí s dopady na životní prostředí a těžbu povolila v plném rozsahu. Na Ukrajině tyto problémy řeší spíše nevládní ekologické organizace.

„Nás nejvíc zajímá ekologický aspekt těžby plynu, protože už dnes je energetický sektor největším znečišťovatelem na Ukrajině. Nejsme obecně proti těžbě přírodních zdrojů, ale stojíme si za tím, že by měly být využívány rozumně,“ říká k těžbě břidlicového plynu na Ukrajině Taťjána Tymošková z Ukrajinské ekologické ligy.

Zkušenosti z USA: Břidlicový plyn může přinést bohatství i zdravotní problémy

Číst článek

Plyn vázaný na ložiska břidlice se těží metodou takzvaného hydraulického štěpení. Do šikmých vrtů se musí dostat velké množství vody s příměsí písku a chemických látek, aby se rozrušily břidlicové vrstvy a tak se podařilo plyn uvolnit. Chemické látky ale mohou znehodnotit podzemní ložiska pitné vody.

Výhodná smlouva?

Smlouva hovoří o společném využití ložisek po dobu 50 let v oblasti Doněcku a Charkova. Ukrajinci nemají technologii na průzkum a těžbu břidlicového plynu, proto se rozhodli uzavřít kontrakt s někým, kdo už zkušenosti v oboru má.

V otázce výhodnosti se nejčastěji zmiňuje posílení energetické soběstačnosti, závislost na ruském zemním plynu totiž byla pro Ukrajinu velmi drahá. Rusové v poslední době cenu plynu neustále zvyšovali a díky svému monopolnímu dodavatelskému postavení jim ve zvyšování cen nic nebránilo. Rusko-ukrajinské spory o plyn měly v minulosti několikrát dopady i na Českou republiku a celou střední Evropu.

Podle kritiků bude kontrakt výhodný i pro samotného prezidenta Viktora Janukovyče. Ve společném podniku bude mít 50 procent firma Shell, druhá polovina bude patřit ukrajinské firmě. V ní má stát 90procentní podíl a 10 procent vlastní soukromá firma – podle některých zdrojů napojená na rodinné příslušníky prezidenta Janukovyče.

Grafické schéma způsobu těžby břidlicového plynu | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme