Ukrajina si stěžuje, že ruský Gazprom dodává pouze 40 procent plynu

Mezi Ruskem a Ukrajinou opět propukl spor o dodávky plynu. Ukrajinský Naftogaz oznámil, že ruský Gazprom dodává pouze 40 procent předplacené suroviny. Ruská plynárenská společnost tím podle Kyjeva hrubě porušuje obchodní dohody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gazprom oznámil, že své závazky plní na sto procent

Gazprom oznámil, že své závazky plní na sto procent | Zdroj: Reuters

Gazprom ale tvrdí, že své závazky plní na sto procent. Část plynu totiž poskytuje doněckým a luhanským separatistům, ovšem na účet Kyjeva.

Naftogaz odmítá platit za dodávky na území, která vláda nekontroluje. Šéf Gazpromu Alexej Miler ovšem prohlásil, že pokud Ukrajina účet nevyrovná, Rusko v nejbližších dnech zastaví veškeré dodávky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném vývoji sporu mezi Moskvou a Kyjevem o dodávkách plynu mluvil Karel Svoboda, analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že si Ukrajina musí vybrat: „Buď ukrajinská vláda toto území považuje za své a nese za ně plnou odpovědnost, nebo to tak není, ale pak ať to otevřeně řekne.“

Podle Putina hraničí zastavení dodávek plynu do povstalci kontrolovaných ukrajinských oblastí s genocidou. Plyn, který tam Rusové posílají, je prý humanitární pomoc. Putin také upozornil, že situace může mít dopad i na odběratele v Evropské unii.

„Je jasné, že to může ohrozit i tranzit plynu do Evropy. Ministerstvo hospodářství i vedení Gazpromu podnikají energické kroky, aby do řešení problému zapojily naše evropské partnery,“ dodal. Ukrajinský Naftogaz ale připomněl, že tranzitní plynovod nevede přes povstalecká území.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovic se chce kvůli situaci sejít co nejdříve s ministry energetiky Ukrajiny a Ruska a bude chtít slyšet ujištění, že výpadek v dodávkách plynu do Evropské unie nenastane.

Možné riziko pro Evropu

„Máme tady dvě věci, které jdou dohromady,“ uvedl Karel Svoboda, analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity. „Jedna věc je ta, že Ukrajina má opravdu problémy s platbami za plyn.“

„A druhá věc je ta, že vlastně nabídka - budeme dodávat povstaleckým regionům a nikoli Naftogazu, který by to potom dál mě distribuovat - tak je další signál snahy oddělit povstalecké regiony od Kyjeva.“

Varianty, že by Gazprom mohl s povstaleckými oblastmi sjednat separátní smlouvy, nebo by Kyjev platil i tyto dodávky, jsou podle Svobody možné.

Podle jeho názoru se zřejmě Gazprom dodávek do Evropy nevzdá. „Je vidět, že v této napjaté situaci se může stát cokoli, nicméně pro Gazprom je ztráta Evropy je velká nepříjemnost.“

„Nemá kam moc prodávat, protože slavné kontrakty, které má podepsané s Čínou, to je někdy v budoucnosti a prozatím nevstoupily v účinnost, čili pro Gazprom je to až poslední možnost, nicméně také ji nevylučuji,“ poznamenal Karel Svoboda.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme