Ukrajinské šičky už jsou v Česku, pomohla jim 'rychlejší víza'. Čeká se i na řidiče a kuchaře

Program pro středně kvalifikované pracovníky, kteří mohou V Česku od srpna rychleji získat pracovní povolení, přivedl z Ukrajiny prvních 13 zájemců. Podle zaměstnavatelů v tuzemsku chybí hlavně řidiči autobusů, ale třeba i zámečníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švadlena (ilustrační foto) | Foto: Griszka Niewiadomski

Mezi prvními příchozími z Ukrajiny jsou zejména šičky, které si vyžádala společnost Sněžka Náchod. „Předpokládáme, že někdy v příštím týdnu se začnou seznamovat se strojem. Není pravda, že by noví zaměstnanci byli špatně placení, všichni mají stejné normy, stejné pracovníky podmínky,“ řekl ředitel firmy Miloslav Čermák.

Šičky v Náchodě budou vyrábět hlavové opěrky do aut, vydělají si tak přibližně 20 tisíc korun měsíčně. Odbory se ale obávají, že někteří zaměstnavatelé budou postavení cizinců zneužívat a dají jim nižší mzdy než Čechům.

„Požadujeme stejnou mzdu za stejnou práci a přísnou kontrolu. Jedná se zejména o kontrolu zaměstnavatelů,“ řekl předseda největší tuzemské odborové centrály Josefa Středula.

Roční limit pro příchozí pracovníky z Ukrajiny je zatím stanovený na 5 tisíc. Stovky řidičů, zámečníků nebo třeba kuchařek budou postupně přijíždět. Podle zástupců zaměstnavatelů to ale stačit nebude, chtějí proto roční limit pro Ukrajinu zvýšit.

Firmy jen v září sháněly 141 tisíc lidí. Češi totiž o některé pozice nemají zájem - hlavně kvůli nízkým mzdám.

Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů běží program přednostního vyřizování víz nad očekávání dobře a zároveň se už naplnila kvóta pro zájemce na říjen, oznámil to její tajemník Jan Zikeš.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme