Unie by měla pomáhat lidem propuštěným kvůli globalizaci
Evropská komise dnes oznámila plán na pomoc zaměstnancům postiženým globalizací. Předseda José Barroso a komisař Vladimír Špidla navrhují založení Globalizačního fondu, ze kterého se má financovat například přeškolení a sociální pomoc zaměstnancům podniků.
Roční rozpočet Evropského globalizačního fondu má být půl miliardy eur - vlády členských států by z něj měly čerpat peníze jako doplněk k vlastním programům na pomoc postiženým zaměstnancům. Podmínkou je, aby dané odvětví prokazatelně utrpělo globální konkurencí, zaměstnávalo v určitém regionu nejméně tisíc lidí nebo aspoň jedno procento zaměstnanců.
Peníze z globalizačního fondu mají platit hlavně rekvalifikační kursy zaměstnanců nebo poradenství firmám a daný stát bude muset předložit restrukturalizační plán podniku. Jenže - lze za globalizační tlak považovat třeba i to, když třeba francouzská společnost přesune výrobu do České republiky, protože jsou tam výhodnější podmínky? Zeptal se Český rozhlas předsedy Evropské komise José Barrosa:
"Tohle je evropský instrument jak se postavit problémům, které s sebou globalizace přináší. Není určený pro takové případy, kdy se výroba přesune z jedné členské země do druhé. Netýká se tedy toho, čemu se ve Francii říká delokalizace, pokud k přesunu výroby dochází uvnitř Unie," upřesnil předseda Barroso a pak si na pomoc povolal Vladimíra Špidlu.
"Fond pracuje s koncepcí evropského trhu, a tak jako není přesun firmy z Toulonu do Paříže delokalizací, není přesun firmy v rámci evropského trhu z hlediska tohoto fondu delokalizací. Čili fond se týká pouze přesunu do třetích zemí, mimo rámec Evropské unie," vysvětlil český eurokomisař.