Unie chce vytlačit dvojí kvalitu potravin z Česka. Pošle peníze na nové testy a může rozdat pokuty

Evropská unie chce podle eurokomisařky Věry Jourové (ANO) během příštího roku "vyvinout tlak na výrobce, aby skončili s dvojí kvalitou výrobků pro různé země". Na tuto praxi si stěžuje i Česká republika.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Oni mají všechny nástroje k tomu, aby těm výrobcům šlapali na paty a aby je případně sankcionovali,“ uvedla podle Radiožurnálu eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů. Cílem podle Jourové bude odstranit produkty horší kvality z trhu. Pomoci k tomu mají i právní návody, které v úterý Evropská komise vydala pro členské státy.

Evropská unie uvolní na testování dvojí kvality potravin milion eur, oznámila Jourová

Číst článek

Na odstranění dvojí kvality zejména u potravin komise také uvolnila v přepočtu přes 50 milionů korun. Ty mají sloužit na další srovnávací testy a na vypracování jednotného postupu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL to přivítal. Přednost ale dává vytvoření nové právní normy.

„Úplně nejčistší řešení je ta jedna jednoduchá věta, která říká, že pokud je jeden výrobce a jeden výrobek, který vypadá stejně a marketingově vypadá stejně, nechť má také stejné složení,“ navrhuje ministr znění nové úpravy.

O dalším postupu budou zástupci členských států a komise jednat 13. října na summitu o dvojí kvalitě potravin v Bratislavě.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme