Unie chce vytlačit dvojí kvalitu potravin z Česka. Pošle peníze na nové testy a může rozdat pokuty

Evropská unie chce podle eurokomisařky Věry Jourové (ANO) během příštího roku "vyvinout tlak na výrobce, aby skončili s dvojí kvalitou výrobků pro různé země". Na tuto praxi si stěžuje i Česká republika.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Oni mají všechny nástroje k tomu, aby těm výrobcům šlapali na paty a aby je případně sankcionovali,“ uvedla podle Radiožurnálu eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů. Cílem podle Jourové bude odstranit produkty horší kvality z trhu. Pomoci k tomu mají i právní návody, které v úterý Evropská komise vydala pro členské státy.

Evropská unie uvolní na testování dvojí kvality potravin milion eur, oznámila Jourová

Číst článek

Na odstranění dvojí kvality zejména u potravin komise také uvolnila v přepočtu přes 50 milionů korun. Ty mají sloužit na další srovnávací testy a na vypracování jednotného postupu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL to přivítal. Přednost ale dává vytvoření nové právní normy.

„Úplně nejčistší řešení je ta jedna jednoduchá věta, která říká, že pokud je jeden výrobce a jeden výrobek, který vypadá stejně a marketingově vypadá stejně, nechť má také stejné složení,“ navrhuje ministr znění nové úpravy.

O dalším postupu budou zástupci členských států a komise jednat 13. října na summitu o dvojí kvalitě potravin v Bratislavě.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme