Uniklé dokumenty k smlouvě TTIP prý ukazují velký tlak USA na EU

Spojené státy vyvíjejí při vyjednávání o obchodní smlouvě TTIP na Evropskou unii mnohem větší tlak, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to údajně z 240 stránek utajovaných dokumentů, které dnes zveřejnila ekologická organizace Greenpeace. Vybraná německá média mohla dokumenty s předstihem analyzovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volker Gassner z organizace Greenpeace představuje na tiskové konferenci v Berlíně kopii uniklých dokumentů ke smlouvě TTIP

Volker Gassner z organizace Greenpeace představuje na tiskové konferenci v Berlíně kopii uniklých dokumentů ke smlouvě TTIP | Zdroj: Reuters

Pravost dokumentů už potvrdilo několik osob, které mají k vyjednávání blízko.

„Zveřejňujeme tyto dokumenty, protože vyjednávání o TTIP jsou vedena naprosto skandálně netransparentním způsobem. Přitom se dotýkají práv půl miliardy Evropanů,“ řekl zástupce Greenpeace Stefan Krug.

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung poskytují tajné dokumenty důkladný pohled na vyjednávací taktiku Spojených států. Kopie dokumentů získaly rovněž německé rozhlasové a televizní společnosti NDR a WDR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uniklé dokumenty k smlouvě TTIP prý ukazují velký tlak USA na EU

Z dokumentů například vyplývá, že Američané podmiňují otevření svého trhu pro evropský automobilový průmysl tím, že Evropa bude odebírat více zemědělských produktů ze Spojených států.

Washington údajně rovněž usiluje o rozvolnění evropské ochrany spotřebitelů, která zatím zakazuje potraviny z geneticky upravovaných plodin a hormonálně ošetřovaného masa.

Americká vláda nevychází vstříc ani evropskému požadavku, aby místo soukromých smírčích soudů řešily případné spory mezi koncerny a státy soudy veřejné.

Washington i Brusel si od dohody TTIP slibují větší hospodářský růst. Poslední fáze vyjednávání o volném obchodu začala již před téměř třemi lety, veřejnost má však o jejich skutečném obsahu k dispozici jen velmi málo informací. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. Proto dohoda vzbuzuje řadu nejasností a proto proti ní demonstrují miliony Evropanů.

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme