ÚOHS: Karlovarská minerálka se může spojit s Poděbradkou

Karlovarské minerální vody mohou vstoupit do společnosti Poděbradka. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který už podruhé posuzoval žádost minerálních vod o spojení. Firmy ale musí splnit několik podmínek, například zachovat dalších pět let stávající obchodní značky produktů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad | Foto: Česká televize

Antimonopolní úřad se fúzí obou společností zabýval už v minulosti, ale nepovolil ho. Teď se podle mluvčího úřadu Kristiana Chalupy situace na trhu změnila.

"Situace na relevantních trzích je odlišná od stavu, který panoval v roce 2001, respektive 2002, kdy uvedená fúze povolena nebyla," vysvětlil Chalupa. Podmínky, které nyní úřad stanovil podle něj stačí k tomu, aby nedošlo k narušení hospodářské soutěže.

Karlovarské minerální vody a Poděbradka musejí zůstat ještě pět let po spojení samostatnými obchodními značkami, odděleně mají dojednávat i podmínky s obchodními řetězci.

Antimonopolní úřad také firmám nařídil, aby následujících pět let udržely cenové rozdělení svých výrobků tak, aby nesnížily podíl levnějších nápojů. Tyto podmínky zabezpečí současný stav na trhu a přispějí k jeho dalšímu rozvoji, míní Chalupa.

Obě firmy nebudou mít podle něj po spojení majoritní podíl na trhu. "Oproti roku 2001 došlo také k růstu dovozů přírodních vod do České republiky a k nárůstu podílu nápojů prodávaných pod značkou obchodních řetězců," doplnil mluvčí ÚOHS.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme