ÚOHS: Rozdíly v cenách benzinu nejsou výsledkem kartelu, ale konkurence

Současné ceny pohonných hmot nejsou podle Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) výsledkem kartelové dohody benzinových společností. Přestože v některých lokalitách jsou na stojanech různých značek prakticky totožné ceny, nejde podle ÚOHS o kartel, ale spíše o konkurenční boj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První linka, která přemění plastový odpad na benzin, by měla fungovat již příští rok | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Tento trh monitorujeme soustavně, avšak známky zakázané cenové koordinace mezi soutěžiteli jsme na něm v poslední době neshledali,“ řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Zcela běžné jsou ale podle něj úpravy cen v reakci na postup konkurentů. „To znamená, že jednotliví provozovatelé čerpacích stanic monitorují svou konkurenci, a na základě toho potom upravují cenu pohonných hmot. Toto cenové následování ovšem není protisoutěžní praktikou,“ vysvětlil Švanda.

Rozdíl v cenách pohonných hmot mezi jednotlivými kraji je až čtyři koruny za litr. Upozornilo na to Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, které pumpaře podezíralo právě z nelegálních cenových dohod.

Naopak Společenství čerpacích stanic odlišné ceny považuje také za normální a připisuje je velké konkurenci.

Eva Kézrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme