Úřad nepovolil vznik pekárenského giganta

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zabránil vzniku obrovské společnosti na trhu pekárenských a mlynářských výrobků. Zamítl spojení českých Delta Pekáren a lucemburské firmy Bakeries International Luxembourg. Podle úřadu by nový subjekt, jenž by spojil dvojku a jedničku na domácím pekárenském trhu, získal dominantní postavení. "Vznikl by tak obrovský komplex na těchto trzích včetně cukrářského, který by zadusil jakoukoliv konkurenci a neumožnil její rozvoj," řekl předseda ÚOHS Josef Bednář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerstvé pečivo

čerstvé pečivo | Foto: Delta pekárny

Bednář dodal, že spojené firmy by se mohly chovat zcela nezávisle a při více než 10.000 odběrních místech, síti pekáren a největší surovinové základně by vznikla i bariéra pro ostatní dodavatele. Získaná vyjednávací pozice vůči obchodním řetězcům by poté mohla narušit strukturu cen na trhu.

Ceny pečiva pro čtyřčlennou rodinu by kvůli tomu podle Bednáře mohly vzrůst z průměrných 13.200 Kč asi o 2200 korun ročně. Vyčíslená úspora za pečivo pak znamená v celém státě sumu až v miliardách korun.

Mluvčí Detla pekáren Jaroslav Pomp se k výsledku nechce vyjadřovat. "Navrhovatelem fúze je společnost Bakeries International Luxembourg, a je tudíž pouze v její kompetenci zvážit, zda bude proti zamítavému verdiktu antimonopolního úřadu bojovat právními prostředky."

Úřad již jednou fúzi zamítl a druhostupňové rozhodnutí jeho předsedy je pravomocné a konečné. Pokud s ním účastníci nebudou souhlasit, musí se nyní obrátit na krajský soud. Delta Pekárny figurují i v případě pokuty, kterou antimonopolní úřad potrestal tři výrobce pečiva za kartelovou dohodu o cenách. Všichni se ale odvolali.

Bakeries International kontroluje v tuzemsku řadu společností v oboru, například Odkolek nebo Delta mlýny. Delta Pekárny sdružují 11 průmyslových pekáren v Česku, čtyři na Slovensku a akvizice mají také v Polsku a Maďarsku.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme