Nejednotný postup úřadů snížil příjmy ministerstva spravedlnosti, uvádí NKÚ. Pochybilo i vnitro

Úřady postupovaly při evidenci zajištěného a zastaveného majetku nejednotně a rozdílně ho i oceňovaly a udržovaly. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který kontroloval správu majetku v letech 2015 až 2020 u sedmi úřadů.

Praha (Aktualizováno: 14:10 20. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní tiskárna cenin

Špatným nakládáním se zajištěným majetkem snižovali jeho správci příjmy zvláštního účtu ministerstva spravedlnosti (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V některých případech podle kontrolorů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zajištěný majetek jeho správci neocenili vůbec nebo nereálně a majetek, který rychle ztrácí na tržní hodnotě, neprodávali nebo prodávali se zpožděním.

Tím snižovali příjmy zvláštního účtu ministerstva spravedlnosti, který je určen k uspokojení majetkových nároků osob poškozených trestným činem, uvedl NKÚ. Odhaduje, že na správu tohoto majetku bylo v kontrolovaném období vynaloženo 320 milionů korun.

Jihlavská nemocnice podle Nejvyššího kontrolního úřadu nakoupila zbytečně drahé operační stoly

Číst článek

NKÚ zkontroloval sedm úřadů: ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti, Generální finanční ředitelství, Generální ředitelství cel, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Krajský soud v Ostravě a Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v reakci uvedl, že kontrola potvrdila, že evidence jeho majetku je vedena průkazným a přehledným způsobem, neboť poskytuje ucelený přehled o zajištěném majetku včetně způsobu nakládání s ním.

Postup úřadů ověřoval NKÚ na kontrolním vzorku tvořený motorovými vozidly a elektrozařízeními, například počítači, mobilními telefony či tiskárnami. Jde o majetek v čase rychle ztrácející na tržní hodnotě, a proto je u něj podle kontrolorů žádoucí co nejrychlejší prodej.

Prodej aut

Kontroloři zjistili, že například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nenavrhl k prodeji 57 procent osobních vozů z kontrolního vzorku 180 zajištěných aut. Průměrná doba jejich skladování činila 522 dnů. „A nenavrhl k prodeji dokonce 93 procent z kontrolního vzorku 110 zajištěných elektrozařízení,“ uvedl NKÚ.

V auditu na Hradě jsme nic nevynechali. Jsem ale připraven s Pavlem jednat, říká šéf kontrolního úřadu

Číst článek

Podle mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaely Tesařové úřad elektrozařízení prodával v případě, že měl souhlas orgánů činných v trestním řízení.

„Konkrétní lhůty, dokdy je nutné navrhnout orgánům činným v trestním řízení prodej zajištěného majetku, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nastavil už před zahájením kontrolní akce NKÚ. Úřad drobné nedostatky, na které NKÚ upozornil, zcela odstranil a přijal k nim patřičná opatření, aby se do budoucna neopakovaly,“ sdělila v pondělí.

Krajský soud v Ostravě a Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje podle kontrolorů neprodalo dva státu propadlé automobily v hodnotě 880 000 korun a v osmi z deseti případů zajištěných aut obdrželo Generální ředitelství cel od Centrum zajištěných aktiv Ministerstva vnitra návrh na jejich prodej až po roce a půl od chvíle, kdy je Centrum zajištění aktiv dostalo do správy.

Podle mluvčího jihomoravské policie Pavla Švába se při převodu dvou automobilů jednalo o pochybení pouze v oblasti administrativy krajského policejního ředitelství.

„Jeden z automobilů byl převeden na jiné krajské policejní ředitelství a to jej nadále ve své kompetenci využívá pro zabezpečení výkonu své působnosti. Druhý byl převeden na obec, kde je automobil využíván jednotkou sboru dobrovolných hasičů. Obě vozidla tedy slouží veřejnému zájmu, státní správě a samosprávě,“ sdělil mluvčí.

Špatná údržba

Dále kontroloři zjistili, že například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových neudržoval celé dvě třetiny z kontrolního vzorku 180 zajištěných aut a Generální ředitelství cel neudržovalo všechna zajištěná vozidla.

Vedení kontrolního úřadu schválilo závěry hradního auditu. Se zveřejněním čeká na souhlas policie

Číst článek

„Jejich hodnota tak v důsledku neprovedené údržby prokazatelně bezdůvodně klesala, což mělo negativní dopad na výši peněžní částky získané prodejem tohoto majetku,“ uvedl NKÚ.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zajišťoval údržbu vlastními zaměstnanci. „Žádná škoda tak nejen že nevznikla, ale došlo k úsporám výdajů státního rozpočtu. Současně zdůrazňujeme, že doposud neexistuje žádný případ, kdy by stát hradil škodu na zajištěném majetku z důvodu nedostatečné správy ze strany úřadu,“ reagovala mluvčí.

Podle Generálního ředitelství cel tvořila vozidla pouze velmi malou skupinu majetku. „Nejedná se tedy o pochybení, které by znamenalo zásadnější ekonomické dopady a je třeba vždy zvážit, jaký postup je hospodárnější,“ podotkla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

K údržbě vozidel se vyjádřilo i Generální finanční ředitelství, podle jejího mluvčího Lukáše Heřtuse Finanční správa umísťuje zabavená vozidla ve skladech Správy státních hmotných rezerv nebo vlastních skladovacích prostorech, kde jsou chráněná proti povětrnostním vlivům. Vozidla jsou rychle vyskladňována, což NKÚ v kontrolním závěru konstatuje, dodal.

Chyby v evidenci a rozdílné oceňování majetku podle kontrolorů zapříčinily to, že nebylo možné stanovit celkovou hodnotu spravovaného majetku. Podle odhadů NKÚ činila v kontrolovaném období minimální hodnota zajištěného majetku 3,5 miliardy korun a majetku propadlého a zabraného 2,92 miliardy korun.

NKÚ odhaduje, že na správu zajištěného, propadlého či zabraného majetku evidovaného kontrolovanými osobami bylo v kontrolovaném období vynaloženo 320 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme