Úřady práce budou radit zájemcům o práci nebo podnikání v EU

Jak v zahraničí najít práci nebo založit firmu - s tím budou tento týden radit úřady práce. Začala totiž kampaň k Evropskému roku mobility pracovníků. Nejvíc Čechů stále míří za výdělky do Velké Británie a Irska. Naopak počet sezónních pracovníků v Německu a Rakousku pomalu klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obchodní třída | Foto: Jan Rosenauer

Důvod je jasný - jazyk. Hlavně mladí lidé upřednostňují před němčinou znalost angličtiny. V loni ve Velké Británii pracovalo 19 tisíc Čechů. Odjezdem do ciziny řeší svou situaci i ti, kteří v Česku práci najít nemohou. Na plzeňském úřadu práce se podle Eures poradkyně Anny Frazové na uplatnění v cizině ptá až 150 lidí měsíčně.

"Nejčastější dotazy jsou o životních a pracovních podmínkách v těch státech, to znamená, zda je potřeba pracovní povolení, jak se vyřizuje povolení k pobytu, jak to funguje se zdravotním a sociálním pojištěním nebo s uznáváním kvalifikace," říká Anna Frazová.

Po návratu domů se lidem, kteří pracovali v jiné zemi Evropské unie, tato doba započítává do odpracovaných let doma. K výplatě sociálních dávek ale potřebují doložit, že v cizině opravdu pracovali. Podle Miloše Tichého z ministerstva práce a sociálních věcí by lidé ještě v zahraničí měli úřady požádat o vyplnění formuláře nazvaného E 301.

"Je tam jednak profese, druh práce a doba, kterou člověk v tom daném státě odpracoval. Pravdou je, že mnohdy se na to zapomene, ale je možné to napravit, to znamená navštívit úřad práce," dodává Miloš Tichý.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme