Úřady práce pod jednou hlavičkou, pro lidi se ale moc nemění

Úřady práce dostanou po dvaceti letech novou organizační strukturu. Ode dneška budou všechny pobočky spadat pod nově vzniklý centrální úřad práce. Pracoviště navíc od ledna převezmou část agendy radnic a začnou vyplácet i sociální dávky a podpory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce hl. m. Prahy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek tvrdí, že restrukturalizací stát ušetří jen tento rok 180 milionů korun. „Jde o to, že dnes existuje 77 samostatných úřadů práce, které mají vlastní právní subjektivitu. To znamená, že každý z nich si zařizuje nákup potřebného materiálu, provoz motorových vozidel, mzdové účetnictví, celkové účetnictví a řadu dalších obslužných činností,“ popsal. „Tím, že tyto činnosti sdružíme, tak ušetříme nemalé prostředky,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na radiožurnálu byla Kateřina Sadílková, ředitelka centrálního úřadu práce

Centrální úřad práce, který bude v Praze, povede Kateřina Sadílková. Ta předtím šéfovala úřadu práce v Liberci. Sadílková Radiožurnálu řekla, že změny v organizaci úřadů nebudou mít vliv na jejich fungovaní. „Klienti dál budou chodit do svých úřadů. Neztratí komunikaci, zaměstnavatelé stále budou komunikovat se zaměstnanci úřadu práce, tam, kde přísluší místem bydliště, či sídlem firmy,“ ujistila.

„Přiznám se, že nemám příliš ráda termín ‚centralizace‘. Název úřadu proto nebyl možná zvolen šťastně. Nicméně jedná se o to, že úřad práce bude strukturován do čtrnácti krajských poboček, zefektivní se provozně-obslužné činnosti. Jinak úřady práce budou dále působit na 409 místech v zemi, klienti najdou i dnes své úřady tam, kde byli včera,“ řekla Sadílková a dodala:

„Je potřeba, aby tady fungoval efektivní úřad, tedy úřad, který bude poskytovat kvalitní služby klientům. Ale na straně druhé je potřeba zintenzivnit funkčnost kontrolního mechanismu proti zneužívání sociálních dávek.“

Restrukturalizace úřadů práce se ale nelíbí sociálním demokratům. Kritizují ji i někteří starostové, výhrady měl také prezident Václav Klaus.

Jan Piroch, Martina Spěváčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme