Úroda ovoce bude nižší než loni, jarní mrazy napáchaly škodu za 158 milionů

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 21 procent. Ztráta ovocnářů kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality ovoce bude kolem 200 milionů korun. Sklizeň by k polovině června měla klesnout na 140 297 tun z loňských 177 821 tun. Vyplývá to z odhadu sklizně, který udělal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a z vyjádření Ovocnářské unie ČR.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší | Foto: Tomáš Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

V porovnání s průměrem sklizní posledních pěti let bude očekávaný propad na úrovni 11 procent.

Předběžná výše škod na objemu sklizně v porovnání s pětiletým průměrem by měla být 158 milionů korun. „Z toho 134 milionů korun je škoda na jablkách a 24 milionů škoda na ostatním ovoci včetně jahod,“ uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Škoda za dalších 50 milionů korun podle něj vznikne na kvalitě ovoce, a to zejména u jádrovin. Roční hodnota ovoce sklizeného českými sadaři se v posledních letech pohybuje kolem 1,3 miliardy korun.

Největší propad sklizně bude u jablek, které jsou hlavním pěstovaným ovocným druhem. Sklizeň jablek by měla meziročně klesnout o 22 procent, tedy o 32 000 tun, na 112 830 tun. Proti pětiletému průměru by sklizeň jablek měla klesnout o 14 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme