Podruhé v řadě stoupla průměrná úroková sazba hypoték, uvádí Hypoindex. Dosáhla 1,98 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 1,98 procenta z březnových 1,94 procenta. Sazba stoupla podruhé v řadě, předtím 11 měsíců v řadě klesala. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky sjednaly hypotéky za více než 39 miliard korun a duben se tak stal po březnu nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V dubnu banky sjednaly o téměř 2000 hypoték méně než v březnu. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

„Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla, ale hranici dvou procent zatím nepřekročila,“ uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Banky podle něj nadále sazby zvyšují, takže lze předpokládat, že rostoucí trend bude pokračovat.

Akcie bank a společnosti ČEZ. Pražská burza je nejsilnější za posledních deset let

Číst článek

Průměrná úroková sazba hypoték sice podle očekávání pokračuje v růstu, ale ne tak rychlým tempem jako nabídkové sazby v bankách. Ty se během dubna přiblížily 2,5 procenta. Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky.

„Banky jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami. To by se ale již během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ upozornil Sýkora.

O 2000 hypoték méně

V dubnu banky sjednaly o téměř 2000 hypoték méně než v březnu a objem klesl o 5,543 miliardy korun. Přesto letošní čtvrtý měsíc dosáhl více než dvojnásobného objemu ‚běžného‘ hypotečního měsíce. Dubnový pokles je podle Sýkory počátkem trendu sníženého zájmu zapříčiněného vzestupem sazeb hypotečních úvěrů.

„Je také možné, že prostě banky nebyly schopné více hypoték zpracovat,“ doplnil ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Podle něj jsou nynější nabídkové sazby o 0,3 až 0,4 bodu vyšší, než je tomu podle Hypoindexu. To, že se průměrná sazba prakticky nezměnila, je jen odrazem delší lhůty zpracování v bankách a dodržování garancí ještě z počátku roku, podotkl.

Duben nebude posledním měsícem zdražování, doplnil analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Trend se i podle něj obrátil, většina bank hlásí již sazby u pětiletých fixací přes dvě procenta, u desetiletých kolem 2,5 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme