Úroky španělských obligací jdou prudce nahoru

Španělsko prodalo státní dluhopisy jen za velmi vysoký úrok. Za čtyřleté dluhopisy muselo investorům zaplatit úrok přes pět procent. Ještě před dvěma měsíci přitom Madrid zaplatil jen 3,3 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhopisy | Foto: Comstock Images

Pokud by úroky dlouhodobě zůstaly vysoké, znamenalo by to pro španělskou státní pokladnu miliardové dodatečné náklady. Kvůli příliš vysokým úrokům u dluhopisů už muselo o mezinárodní pomoc požádat Řecko, Irsko a Portugalsko.

Španělsko má problém hlavně se zdravím svých bank. Ty trápí půjčky do stavebnictví za stovky miliard eur. Lidé a firmy ale hypotéky a další úvěry nezvládají splácet.

Španělská ekonomika hlásí další propad

Číst článek

Investoři se bojí, že Španělsko nemá na případnou pomoc svým bankám dost peněz. K obavám přispívá i situace v Řecku, kdy není jasné, jestli země zůstane v eurozóně.

Dobrou zprávou je naopak pro Španěly skutečnost, že o nákup jejich dluhopisů byl dnes mezi investory velký zájem. To aspoň trochu zmírnilo negativní dojem z požadovaných vysokých úroků.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme