USA a další státy z oblasti Pacifiku dospěly k dohodě o volném obchodu

Spojené státy, Japonsko, Kanada, Austrálie a další státy z tichomořského regionu dospěly k dohodě o volném obchodu. Smlouvu o takzvaném Transpacifickém partnerství (TPP), která by pokryla asi 40 procent celosvětového obchodu, nyní musejí odsouhlasit zákonodárci jednotlivých zemí. Pokud tak učiní, půjde o historicky největší podobnou dohodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio, Japonsko | Foto: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic, Frank Monnerjahn

Dohoda zahrnuje celkem 12 zemí. Konkrétně se jedná o Austrálii, Brunej, Chile, Japonsko, Kanadu, Malajsii, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, Spojené státy a Vietnam.

Smlouva je výsledkem několikaletých debat, které se protáhly mimo jiné kvůli sporům kolem patentového práva na výrobu léků.

Na výsledném dokumentu se shodli představitelé zmiňovaných států v americké Atlantě po závěrečných pěti dnech vyjednávání.

Dohodu nyní ještě musejí odsouhlasit zákonodárci jednotlivých zemí, což zřejmě nebude úplně samozřejmé.

Dlouhou debatu lze očekávat v USA – jednat o ní bude Kongres a zřejmě se stane i jedním z témat v kampani před prezidentskými volbami.

Americký prezident Barack Obama a jeho vláda tvrdí, že smlouva přinese všem zemím miliardové zisky. Kritikové však upozorňují, že byla dojednaná v tajnosti a je sepsaná ve prospěch velkých korporací.

Podobná dohoda, na jaké se dohodli představitelé pacifických států, by mohla v budoucnu vzniknout i mezi USA a Evropskou unií. Jednání o Transatlantické dohodě o obchodu a investicích (TTIP) začala v roce 2013.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme