Obchodní dohoda s Čínou je ještě daleko, prohlásil americký zmocněnec Lighthizer

Spojené státy a Čína jsou daleko od uzavření obchodní dohody. Při jednání v Kongresu to prohlásil americký zmocněnec pro obchod Robert Lighthizer. Americké akcie na Lighthizorovy výroky reagovaly oslabením.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký zmocněnec pro obchod Robert Lighthizer | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Robert Lighthizer se k jednání s Čínou vyjádřil veřejně poprvé od neděle, kdy prezident USA Donald Trump řekl, že by mohl termín pro zvýšení cel na čínský dovoz, kterým je 1. březen, s ohledem na pokrok v rozhovorech prodloužit.

Asijské burzy reagují na Trumpa. Povzbudilo je prodloužení rozhovorů s Čínou

Číst článek

Washington chce, aby Peking prosadil strukturální změny své ekonomiky. Přeje si zamezit například krádežím amerických obchodních tajemství a ukončit nucený přenos technologií společností, které chtějí mít přístup na čínský trh.

S úmyslem dokončit obchodní dohody už dřív Čína nabídla, že bude kupovat víc amerického zboží. Podle Lighthizera je ale potřeba vyjednat nová pravidla včetně přísných vynucovacích postupů.

„Ještě je toho třeba udělat hodně, než bude možné dosáhnout dohody,“ prohlásil Lighthizer. „Pokud budeme schopni to úsilí dokončit – opakuji pokud – a dokážeme dosáhnout uspokojivého řešení v otázce vymahatelnosti, možná budeme mít dohodu, která zlepší naše ekonomické vztahy s Čínou,“ řekl.

S cílem vyřešit obchodní spory Čína už dříve nabídla, že zvýší nákupy amerického zboží jako je sója a zemní plyn. Podle Lighthizera však nejsou tyto kroky dostatečné, uvedla agentura AP.

Julie Waldová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme