Rád ponechám cla na čínské zboží, prohlásil Trump. Jednání s delegací z Pekingu mezitím pokračují

Donald Trump rád ponechá v platnosti cla na čínské zboží, protože jej těší, že podle jeho slov Spojeným státům ročně přivádějí do státní pokladny více než 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč).

Washington/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching | Zdroj: Reuters, Reuters

Americký prezident zároveň varoval Čínu, jejíž delegace bude ve Washingtonu ve čtvrtek a v pátek pokračovat v obchodních jednáních, ať se vzdá nadějí, že se dokáže o obchodních vztazích lépe dohodnout s případným vítězem prezidentských voleb z řad demokratů. „To se nestane,“ napsal ve středu Trump na twitteru.

Bývalý agent CIA se přiznal ke špionáži ve prospěch Číny. Prokuratura pro něj žádá až 27letý trest

Číst článek

„Důvodem couvání Číny a jejího pokusu vyjednat změny v obchodní dohodě je upřímná NADĚJE, že budou moci ‚vyjednávat‘ s Joem Bidenem nebo s nějakým jiným slabošským demokratem,“ napsal současný šéf Bílého domu.

Spojené státy ve středu potvrdily, že od pátku zvednou cla na čínský dovoz v ročním objemu 200 miliard dolarů na 25 ze stávajících deseti procent. Vyplývá to ze záznamu ve vládním federálním registru. Trump krok avizoval již v neděli.

Čínské ministerstvo obchodu v reakci uvedlo, že pokud USA dovozní cla skutečně zvýší, sáhne k „nutným odvetným opatřením“. Pokud Washington cla zvedne, bude to podle Pekingu „hluboce politováníhodné“, protože vystupňování obchodního sporu není ani v zájmu Číny, ani v zájmu celého světa.

Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených s průběhem rozhovorů se Čína snaží změnit dříve dohodnutá ustanovení, která určují, jak by se na jejich základě měly upravit čínské zákony. To by předpokládalo změny v téměř každé z již uzavřených kapitol skoro 150stránkové obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem.

Grandiózní projekt? USA chtějí novou dohodu omezující jaderné zbraně, v klubu má být i Čína

Číst článek

Podle agentury Reuters změny požadované Čínou významně komplikují uzavření konečné dohody v následujících dvou dnech, tedy před ohlášeným zvýšením amerických cel.

Čínský vývoz se v dubnu podle aktuálních údajů čínské celní správy nečekaně snížil, zatímco dovoz překvapil prvním růstem za pět měsíců. Export klesl meziročně o 2,7 procenta na 193,5 miliardy dolarů (4,45 bilionu Kč), import se zvýšil o čtyři procenta na 179,6 miliardy dolarů.

Intenzivnější byla obchodní výměna s Evropou, naopak obchod s USA klesl o 15,7 procenta, informovala agentura DPA. Za první čtyři měsíce se čínský vývoz do Spojených států snížil o 9,7 procenta, zatímco dovoz amerického zboží poklesl o 30,4 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme