Spor USA s Čínou podle Trumpova poradce připomíná studenou válku. Řešení zabere desítky let, říká

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow přirovnal nynější obchodní rozhovory s Čínou ke studené válce. Uvedl rovněž, že řešení obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa by mohlo trvat řadu let. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem při summitu G20 v Buenos Aires | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Představitelé USA a Číny se dohodli, že další kolo obchodních rozhovorů se bude konat příští měsíc ve Washingtonu. Kudlow uvedl, že ve hře je hodně a je zapotřebí dosáhnout správného výsledku. „A pokud to zabere desetiletí, budiž,“ dodal.

V americko-čínské obchodní válce se hraje o nový systém světového obchodu, možná o víc, říká Švejnar

Číst článek

Kudlow pracoval rovněž v administrativě bývalého prezidenta Ronalda Reagana. „Pamatuji si, jak prezident Reagan vedl podobný boj proti Sovětskému svazu,“ uvedl Kudlow.

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.

Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.

Niall Ferguson z Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě podle televize CNBC uvedl, že USA a Čína se již nachází „v počátečních fázích“ druhé studené války. „Trumpovým problémem je, že to již nemůže jednoduše zastavit, kdy se mu zlíbí, protože tato záležitost eskalovala do dalších oblastí,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme