Americký Kongres schválil Trumpovu pozměněnou daňovou reformu. Zákon ještě musí podepsat prezident

Kongres Spojených států ve středu schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli procedurálním pochybením musel následně odsouhlasit pozměněnou verzi, kterou ve středu potvrdila také sněmovna, čímž schvalovací proces skončil. Zákon nyní zamíří k Trumpovi k podpisu. Prezident na twitteru přijetí reformy označil za historickou daňovou úlevu pro Američany.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 19:44 20. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Upravenou verzi, která řešila trojici problematických pasáží odporujících senátnímu hlasovacímu postupu, schválil stočlenný Senát v noci na středu místního času poměrem 51 ku 48 hlasům. Jediným nehlasujícím byl republikánský senátor John McCain, který se zotavuje z vedlejších účinků náročné protinádorové terapie.

Americká daňová reforma prošla Senátem. Sněmovna reprezentantů o ní musí hlasovat znovu

Číst článek

Ze Senátu se návrh vrátil zpět do Sněmovny reprezentantů, která upravenou senátní verzi přijala 224 hlasy, proti se vyslovilo 201 zákonodárců. Pro srovnání, v úterý sněmovna schválila původní neupravenou verzi 227 hlasy proti 203.

Podle agentury AP jde o nejrozsáhlejší daňovou reformu ve Spojených státech za více než 30 let, mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, jednotlivci si pak budou moci snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu. Demokraté reformu kritizují, protože podle nich pomáhá především podnikům a bohatým občanům. Trump nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav budou těžit všichni, především pak velmi uleví střední třídě.

Očekává se, že Trump zákon podepíše co nejdříve. Ještě ve středu se chce v Bílém domě k tématu vyjádřit. Změny začnou platit od ledna, na výplatních páskách se nové daňově odpočty objeví v únoru.

Dlouhodobý cíl

Z pohledu republikánů jde o zásadní a pozitivní změnu pro všechny Američany. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell řekl, že občané zákon přivítají. „Pokud americký národ nepřesvědčíme o tomto, měli bychom změnit zaměstnání," řekl. Předseda sněmovny Paul Ryan prohlásil, že jde o splněný slib. Republikánský senátor z Ohia Rob Portman zákon charakterizoval jako „skutečnou a potřebnou daňovou úlevu".

Největší změna od 80. let. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

Číst článek

Republikáni opakují, že změna přinese ekonomický růst, jelikož podniky zvýší mzdy a zaměstnají více lidí. Průzkumy ale ukazují, že občané změnu chápou spíš jako pomoc bohatým lidem, jako je Trump. Pro střední třídu bude prospěch malý. Podle průzkumu serveru Politico zákon podporuje 42 procent lidí, 39 procent je proti němu.

Snížení korporátních daní z 35 na 21 procent bude podle zákona trvalé, změny týkající se jednotlivců vyprší v roce 2026, pokud se nezmění legislativa. Zákon obsahuje zrušení pokuty za to, že občané neuzavřou zdravotní pojistku, jak zavedl zákon Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Dále téměř zdvojnásobuje možnost odpočtů, zachovává sedm daňových tříd, přičemž v té nejvyšší daň jednotlivcům snižuje z 39,6 na 37 procent.

Podle společného daňového výboru pocítí všechny příjmové skupiny změnu v roce 2019. Deset procent z ušetřených peněz půjde do domácností střední třídy. V příštích deseti letech se podle prognóz státní dluh navýší o téměř 1,5 bilionu dolarů (33 bilionu Kč), což ale řada republikánů zpochybňuje. Daňová reforma byla cílem republikánů již dlouho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme