USA doufají ve vyřešení potíží eurozóny, zaznělo na summitu G20

Řecké obstrukce kolem přijetí mezinárodní finanční pomoci částečně zastínily program summitu zemí skupiny G20 ve francouzském Cannes. Většina z dvaceti nejprůmyslovějších zemí má eminentní zájem na stabilitě eurozóny. Například Spojené státy by případný rozpad měnové unie velmi silně pocítily. Od evropských partnerů se jim dostalo ujištění, že pro stabilitu evropské měny dělají politici vše, co je v jejich silách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu na summitu G20 ve Francii | Zdroj: Reuters

Prezident Spojených států Barack Obama prohlásil, že všichni mají obrovský zájem na tom, aby byla Evropa úspěšná. Všechny by zasáhlo, kdyby se Unie z potíží nedostala. I Spojené státy, protože Evropa je pro ně jedním z největších obchodních partnerů.

Od evropských lídrů, třeba předsedy Evropské komise Barrosa, se mu dostalo ujištění, že je Unie odhodlaná Řecko podporovat. Unie respektuje jeho demokracii a je na něm, jakou budoucnost si určí.

Je ale potřeba, aby Řecko ukázalo, že dodrží závazky, pod které se podepsalo, upozornil Barroso na řeckou zradu se záchranným plánem pro něj, schváleným celou eurozónou před týdnem. Po ohlášení lidového hlasování o přijetí plánu totiž byla důvěra světa v eurozónu v troskách.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme