Tlak a dluhy. Kushnerův klan hledal spásu v Bílém domě, ale nejspíš se trpce spletl

Pro realitního magnáta Charlese Kushnera bylo loňské jmenování jeho syna Jareda poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa velmi sladkým zadostiučiněním. Tvrdí to alespoň deník New York Times. Před dvanácti lety byl totiž byznysmen na dně. Jeho podnikatelské záměry smetlo obvinění z korupce, a k jeho pádu přispěly i rodinné spory. Skončil šitím peněženek ve federální věznici v Alabamě.

Doporučujeme Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charles Kushner vzdor všem potížím trvá na tom, že rodina je jednotná, i když jeho dvaatřicetiletý syn Josh se nikdy netajil, že Trumpa nevolil. Na snímku zeť a poradce prezidenta Trumpa Jared Kushner v prosinci 2017. | Foto: James Lawler Duggan | Zdroj: Reuters

Charles byl v roce 2004 shledán vinným v osmnácti bodech obžaloby: soud mu prokázal daňové úniky a také lhaní federální volební komisi. Najal totiž prostitutku a pokusil se zkompromitovat svého švagra. Dodnes také nemluví se svým bratrem, který s vyšetřovateli spolupracoval a tím Charlesovi zařídil dva roky za mřížemi.

Mladší Josh Trumpa nemusí

Takže když jeho syn a manžel prezidentovy dcery Ivanky Trumpové přišel do prezidentského týmu, doufal Charles Kushner ve velký obrat. Dokonce čekal, že se mu dostane generálního pardonu. Ten ale nedostal. Naopak, pobyt na samém vrcholu americké politiky přinesl rodině nečekané obtíže, všímají si New York Times. Ačkoli Kushnerova ortodoxní židovská rodina nade vše cenní rodinné vazby, Jaredův mladší bratr Josh je odpůrcem prezidenta Trumpa, což na rodinné pohodě nepřidá.

S Ruskem jsme nespolupracovali, nedokázali jsme se dohodnout ani mezi sebou, řekl Kushner

Číst článek

Samotný Jared Kushner čelí podezřením, že rodinný byznys řešil v rozporu s federálními pravidly s představiteli cizích zemí. Po dvou jeho nemovitostech na Manhattanu pošilhávají věřitelé, protože zahraniční investoři na poslední chvíli couvli z chystaného podnikání.

Třiašedesátiletý Charles Kushner nedávno poskytl médiím rozhovor v 15. patře své blyštivé budovy na čísle 666 na Páté avenue v New Yorku. Veškerá obvinění ale smetl ze stolu coby nesmysl, který prý šíří o jeho synovi političtí nepřátelé. Štíhlý, prošedivělý Kushner senior v dokonale padnoucím saku je podle New York Times daleko barvitější osobností než Jared, který působí poněkud prkenně.

Čína, půjčky a bezpečnostní prověrky

„Přijďte za deset let. Uvidíte, že jsme neudělali nic špatného,“ řekl reportérům. Federální vyšetřovatelé z Brooklynu si ovšem tak jistí nejsou. Ověřují, jestli jedna z dcer Kushnera staršího netvrdila před čínskými investory, že jim může leccos zařídit v Bílém domě.

Takový Jared Kushner nejednu obchodní schůzku v sídle amerického prezidenta absolvoval, takže je podezřelý ze střetu zájmů. A zatím nejnovější potíže mu dělá Úřad pro vládní etiku (OGE). Ten prověřuje dvě Jaredovy schůzky z loňského roku, během nichž si opět v kulisách Bílého domu vyjednal půjčku ve výši půl miliardy dolarů.

K tomu všemu sedmatřicetiletý Jared Kushner začíná podle New York Times poněkud ztrácet lesk. Ačkoli zůstává v Trumpově týmu poradců, v únoru přišel z neznámých důvodů o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. A bez ní jen stěží splní nároky kladené na jeho post.

Přišel také o několik vlivných přátel – naposledy o dnes už bývalého prezidentova ekonomického poradce Garyho Cohna. Je pod takovým tlakem, že raději vzdává angažmá na Blízkém východě a snaží se zprostředkovat obchody mezi Spojenými státy a Mexikem.

Všechno klape, dušují se Kushnerovi

Charles Kushner vzdor všem potížím trvá na tom, že rodina je jednotná, i když jeho dvaatřicetiletý syn Josh se nikdy netajil, že Trumpa nevolil. Nedávno Josh tweetoval posměšky na adresu prezidenta, což prý bratr Jared nese velmi těžce. Jinak ale všichni trvají na tom, že je vše v pořádku.

Hlava klanu se dušuje, že investoři se jen hrnou, ale jeho obchodní partneři vyprávějí jiný příběh: nelichotivé titulky v tisku prý vystavily rodinný podnik obrovskému tlaku. Kushner senior se jen směje. „Máme rozjeté projekty za 3 miliardy dolarů a banky nám jen v prvním pololetí slíbily 1,5 miliardy. Vypadá to snad na nedostatek kapitálu?“ řekl novinářům.

Přesto se musela firma rozloučit se dvěma zdroji financí – se zahraničními fondy a s federálním programem, který zahraničním investorům nabízí americké občanství. Tak vypadá daň za politickou kariéru Jareda Kushnera.

Padl kvůli ní i nejnáročnější projekt Kushner Companies. Za 7,5 miliardy dolarů chtěl rodinný klan zbořit svou jednačtyřicetipatrovou budovu na Páté avenue a místo ní postavit dvakrát tak vysoký architektonický skvost. Jenomže v projektu se objevil i investor s vazbami na čínské komunisty a všechno padlo, píše deník.

Pod tlakem

Kushnerovi jsou evidentně pod tlakem. Mají jen 10 měsíců na splátku více než miliardové hypotéky za 61 let starou budovu s nízkými stropy, temnými chodbami a příliš malým počtem nájemníků na to, aby se jí dařilo vydělat byť jen na úroky z půjčky. Podle odhadů mrakodrap ztratil čtvrtinu hodnoty oproti roku 2007, kdy jej Kushnerův klan koupil.

V Kushnerově táboře sice zřejmě doufají, že zájem vyšetřovatelů brzy opadne, jenomže opak je pravdou. Před pouhými dvěma týdny začalo další vyšetřování – tentokrát kvůli podezření, že Kushner Companies získaly 80 stavebních povolení na základě smyšlených údajů. „Je možné, že rodina nakonec pobytu Jareda Kushnera v Bílém domě bude trpce litovat,“ uzavírá deník New York Times.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme