Mexický ministr se ve Spojených státech nedohodl na zmírnění migrace, hrozí navýšení cel na 25 procent

Středeční jednání mexického ministra zahraničí Marcela Ebrarda ve Washingtonu o řešení migračního problému výsledek nepřineslo. Rozhovory budou pokračovat také ve čtvrtek, informovala agentura AP. Zastavením migračního toku přes Mexiko podmínil americký prezident Donald Trump nezavedení cel na mexické zboží.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebrard na tiskové konferenci řekl, že jednání se soustředilo více na migraci než na cla. | Foto: Jacquelyn Martin | Zdroj: ČTK/AP/Jacquelyn Martin

Neúspěšné jednání Ebrarda se svým americkým protějškem Mikem Pompeem a viceprezidentem Mikem Pencem se uskutečnilo v Bílém domě jen několik dnů předtím, než Spojené státy v pondělí uvalí pětiprocentní clo na mexické zboží. Jsou tak odhodlány učinit v případě, že Mexiko dostatečně nezakročí proti migrantům mířícím do Spojených států. Jestliže nebude s opatřeními Mexika spokojena, hodlá Trumpova administrativa clo postupně navyšovat až na 25 procent.

Mexiko zvažuje odvetu za americká cla, píše El País. Podle analytika by nejvíc uškodila jihu USA

Číst článek

Trump neúspěch jednání potvrdil ve svém příspěvku na twitteru: „Rozhovory o imigraci v Bílém domě se zástupci Mexika pro tento den (středu) skončily. Bylo dosaženo pokroku, zdaleka ale ne dost!“ Dodal, že Mexiko by na znamení dobré vůle mělo „okamžitě zastavit proud lidí a drog přes své území na naší jižní hranici“.

Ebrard na tiskové konferenci řekl, že středeční jednání se soustředilo více na migraci než na cla. Spojené státy od jeho delegace žádaly opatření, která budou mít okamžitý účinek, Mexiko se ale podle něj naopak snaží o dlouhodobá řešení. „Diskutovali jsme o řadě možností, na něž se musíme podrobněji podívat a pokusit se nalézt společnou řeč,“ řekl šéf mexické diplomacie.

Podle agentury AP vyvíjí Mexiko na lobbistické frontě maximální úsilí, aby Američany přimělo od cel odstoupit. Ve Washingtonu je nyní nejpočetnější mexická delegace od nástupu prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora do prezidentské funkce loni v prosinci.

,Tvrdší přístup‘

V době středečního jednání ve Washingtonu zablokovalo na 200 příslušníků mexické armády a policie karavanu asi tisícovky středoamerických migrantů, kteří pochodovali podél dálnice na jihomexickém státě Chiapas směrem na sever.

Trump pohrozil Mexiku postupným navyšováním cla na veškeré zboží. Zrušit ho chce s poklesem migrace

Číst článek

Desítky z nich zadrželo. Podle agentury Reuters se jedná o známku tvrdšího přístupu mexických úřadů při potírání snah migrantů o využití Mexika jako tranzitní země při cestě do Spojených států.

Kolony migrantů ze Střední Ameriky začaly Mexikem procházet loni. Z pohledu celkového migračního toku do Spojených států tvoří tyto karavany pouhý zlomek, jejich nápadnost jim ale dala téměř symbolické postavení v rámci Trupem zdůrazňované migrační krize na americké jižní hranici.

Podle analytiků by případná obchodní válka se Spojenými státy mohla Mexiko uvrhnout do recese. Z druhé strany clo na mexické zboží primárně dopadne na americké spotřebitele, protože se zvýší cena. Tomu se chtějí američtí podnikatelé vyhnout. Američané konzumují ročně podle amerického ministerstva zemědělství mexické ovoce a zeleninu za 12 miliard dolarů (asi 276 miliard korun). Poškozen bude i americký průmysl, mnohé podniky totiž mají v Mexiku své dodavatele. Obavy zaznívají i od amerických automobilek, které mají továrny v Mexiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme