O podporu si v USA opět požádaly více než dva miliony lidí, od března jich práci ztratilo 41 milionů

O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších více než 2,1 milionu lidí. Počet nových žádostí tak sice opět klesl – ve srovnání s 2,45 milionu v předchozím týdnu – ale už desátý týden po sobě zůstává nad dvěma miliony. Tamní ministerstvo práce současně zpřesnilo směrem nahoru údaj za předchozí týden. Od začátku koronavirové krize v polovině března přišlo v USA o práci už 41 milionů lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není překážkou ve zkracování pracovní doby rekordně nízká nezaměstnanost?

Už nyní je míra nezaměstnanosti na nejvyšší úrovni od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Ilustrační foto | Foto: Clem Onojeghuo | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Údaje za předchozí týden byly přepočteny a ukázalo se, že po revizi bylo žadatelů 2,45 milionu, nikoliv 2,44 milionu, jak bylo původně oznámeno.

Z 5,3 milionu nakažených covid-19 ve světě jich už více než třetina připadá na USA

Číst článek

Počet nových žádostí o práci minulý týden sice poosmé po sobě klesl, ale zůstává zhruba desetkrát vyšší než před březnovým vypuknutím pandemie. Míra nezaměstnanosti za květen, kterou statistici zveřejní začátkem června, by tak podle analytiků měla přesáhnout 20 procent. Už nyní je na nejvyšší úrovni od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

„Obávám se, že jsme svědky druhého kola propouštění v soukromém sektoru, které ve spojení s rostoucím počtem propuštěných ve veřejném sektoru zvyšuje počet nezaměstnaných,“ řekl agentuře Reuters analytik Joel Naroff ze společnosti Naroff Economics.

„Pokud tomu tak je, tak vzhledem k tempu opětovného otevírání bychom se mohli nacházet v delším období mimořádně vysoké nezaměstnanosti. A to znamená, že zotavení bude pomalejší a bude trvat mnohem déle,“ dodal.

Ministerstvo obchodu ve čtvrtek také uvedlo, že hrubý domácí produkt (HDP) USA se v prvním čtvrtletí snížil o pět procent, což je nejhlubší pokles od finanční krize před deseti lety. Čekal se pokles jen o 4,8 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme