Spojené státy odejdou z poštovní unie, hrozí Trump. Chce tak zesílit tlak na Čínu

Americký prezident Donald Trump se rozhodl zahájit kroky k odchodu Spojených států ze Světové poštovní unie (UPU), která zajišťuje Číně i dalším zemím nižší sazby u poštovních zásilek do USA. Informovali o tom ve středu představitelé Bílého domu. Trumpova administrativa tak pokračuje v opatřeních proti praktikám, které podle ní poskytují nepoctivou výhodu Číně, napsala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Světová poštovní unie podle Bílého domu znevýhodňuje americké podniky a snižuje tržby amerického poštovního úřadu U.S. Postal Service (USPS).

„Lidé v této zemi jsou poškozováni nespravedlivým systémem,“ uvedl jeden z představitelů Bílého domu. Odchod z UPU by nicméně mohl americkým zákazníkům zvýšit náklady na zboží objednávané prostřednictvím internetu v zahraničí, upozorňuje Reuters.

Čínský export do USA roste i navzdory obchodní válce. Přebytek v obchodu dosáhl rekordních 760 miliard

Číst článek

Světová poštovní unie vznikla v roce 1874, mezi její členské země patří také Česká republika. Spojené státy jsou podle představitelů Bílého domu ochotny jednat o změně podmínek, pokud se jim ale nepodaří dosáhnout dohody, pak unii opustí.

„Pokud budou jednání úspěšná, je administrativa připravena oznámení o odstoupení anulovat a zůstat v UPU,“ sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Americká Národní asociace výrobců (NAM) postup Trumpovy administrativy přivítala. Uvedla, že současná podoba Světové poštovní unie je v době internetového obchodu a dominance Číny ve zpracovatelském sektoru „zastaralá“ a výrazně přispívá k přílivu padělaného zboží a nebezpečných léků z Číny do USA.

Podle agentury AP by odchod Spojených států z UPU prohloubil obchodní konflikt mezi Washingtonem a Pekingem. USA a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů.

Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme