Spojené státy odejdou z poštovní unie, hrozí Trump. Chce tak zesílit tlak na Čínu

Americký prezident Donald Trump se rozhodl zahájit kroky k odchodu Spojených států ze Světové poštovní unie (UPU), která zajišťuje Číně i dalším zemím nižší sazby u poštovních zásilek do USA. Informovali o tom ve středu představitelé Bílého domu. Trumpova administrativa tak pokračuje v opatřeních proti praktikám, které podle ní poskytují nepoctivou výhodu Číně, napsala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Světová poštovní unie podle Bílého domu znevýhodňuje americké podniky a snižuje tržby amerického poštovního úřadu U.S. Postal Service (USPS).

„Lidé v této zemi jsou poškozováni nespravedlivým systémem,“ uvedl jeden z představitelů Bílého domu. Odchod z UPU by nicméně mohl americkým zákazníkům zvýšit náklady na zboží objednávané prostřednictvím internetu v zahraničí, upozorňuje Reuters.

Čínský export do USA roste i navzdory obchodní válce. Přebytek v obchodu dosáhl rekordních 760 miliard

Číst článek

Světová poštovní unie vznikla v roce 1874, mezi její členské země patří také Česká republika. Spojené státy jsou podle představitelů Bílého domu ochotny jednat o změně podmínek, pokud se jim ale nepodaří dosáhnout dohody, pak unii opustí.

„Pokud budou jednání úspěšná, je administrativa připravena oznámení o odstoupení anulovat a zůstat v UPU,“ sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Americká Národní asociace výrobců (NAM) postup Trumpovy administrativy přivítala. Uvedla, že současná podoba Světové poštovní unie je v době internetového obchodu a dominance Číny ve zpracovatelském sektoru „zastaralá“ a výrazně přispívá k přílivu padělaného zboží a nebezpečných léků z Číny do USA.

Podle agentury AP by odchod Spojených států z UPU prohloubil obchodní konflikt mezi Washingtonem a Pekingem. USA a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů.

Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme