USA rozšiřují sankce vůči Íránu, týkají se i ropy a bank. ‚Porušíme je,‘ reagoval prezident Rúhání

Spojené státy začínají od pondělí uplatňovat další sankce vůči Íránu. Kromě energetického sektoru se týkají například lodní dopravy a bankovního sektoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa se chystá uvalit na Írán všechny sankce, které byly zrušeny v rámci jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. První sérii sankcí Washington zavedl v srpnu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídní

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídní | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

K novým sankcím se při setkání s ekonomy vyjádřil íránský prezident Hasan Rúhání v pondělí. Sankce odmítl.

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem vyostřil prezident Trump, když letos v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody světových mocností s Íránem.

USA usilují psychologickým a ekonomickým bojem o změnu režimu v Íránu, řekl Rúhání

Číst článek

Dohodu, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, uzavřel za USA předchozí prezident Barack Obama. Podepsaly ji také Francie, Velká Británie, Německo, Čína, Rusko a Evropská unie, které odstoupení USA od dohody kritizovaly.

Sankce jsou podle zdrojů blízkých Bílému domu součástí širší ekonomické války s íránským režimem, což minulý týden potvrdil i Pompeo. „Snaha administrativy změnit chování Íránu je mnohem širší a mnohem hlubší,“ řekl.

Spojené státy stanovily 12 podmínek, které musí Írán splnit, aby Washington sankce zrušil. Jsou to požadavky, které mnozí analytici považují za výzvu ke změně režimu ve všem, kromě názvu státu. Írán a USA od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy.

Osm států s výjimkou

Jak uvedl americký ministr financí Steven Mnuchin, na sankční seznam přibude více než 700 jednotlivců, subjektů, ale i plavidel a letadel. Jeho konečná podoba bude podle ministra zveřejněna v pondělí.

Íránští vůdci rozsévají smrt. USA zavedou nové sankce, řekl na shromáždění OSN Trump

Číst článek

Spojené státy udělí výjimky pro humanitární dovozy, které by mohly zahrnovat potraviny, léky a další položky. Osmi státům pak umožní nadále dovážet z Íránu ropu a bude jim umožněno tyto nákupy omezovat pozvolnějším tempem. Jejich seznamu bude také zveřejněn v pondělí, podle informací agentury Bloomberg na něm bude mimo jiné Japonsko, Indie a Jižní Korea.

Vzhledem k tomu, že sankce budou uvaleny na některé íránské banky, do problémů se může dostat bankovní síť SWIFT, která slouží k mezinárodním převodům peněz. Mnuchin potvrdil, že SWIFT může čelit sankcím, pokud určené instituce neodpojí.

Evropská unie a další země hledají způsob, jak obchodovat s Íránem navzdory americkým sankcím

Číst článek

Právě to je podle analytiků jeden z nejlepších způsobů, jak zajistit, aby finanční sankce ze strany USA fungovaly. Odstranění vazeb íránských bank na SWIFT by těmto institucím zabránilo v převodech peněz do zahraničí i opačným směrem.

Evropská unie, Francie, Německo a Británie v pátek vydaly společné prohlášení, v němž uvedly, že uvalení dalších sankcí ze strany Spojených států litují. „Jaderná dohoda, která je dodržována, má zásadní význam pro bezpečnost Evropy, regionu a celého světa,“ uvedla skupina.

Írán bude prodávat svou ropu a hodlá porušovat sankce, které proti němu obnovily Spojené státy. Na setkání s ekonomy, jež přenášela íránská televize, to v pondělí řekl íránský prezident Hasan Rúhání.

„Amerika chtěla íránský prodej ropy zcela omezit. My ale budeme ropu prodávat a porušíme sankce,“ řekl Rúhání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme