Američtí senátoři vyzvali k sankcím proti plynovodu Nord Stream 2. ‚Stavba je pro Evropu špatná,‘ míní

Dva američtí senátoři vyzvali ministerstvo zahraničí Spojených států, aby zajistilo, že budou uplatněny sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí americké diplomacie v pátek zopakoval názor, že dohoda o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Německem je pro Evropu špatná.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve čtvrtek uvedla, že počítá se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 ještě v letošním roce | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

Republikánský senátor Jim Risch a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová vyzvali americké ministerstvo zahraničí, aby neodkládalo zveřejnění zprávy o sankcích proti Nord Stream 2. Tu by podle nich měl Kongres dostat v úterý.

Stavba plynovodu Nord Stream 2 pokračuje. Ruská loď Fortuna zahájila práce v dánských vodách

Číst článek

Sněmovna reprezentantů a Senát v prosinci schválily zákon o obranném rozpočtu, který obsahoval mimo jiné možnost uvalení sankcí vůči podnikům spojeným s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Plynovod má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Spojené státy - stejně jako některé země střední a východní Evropy - plynovod dlouhodobě kritizují. Podle nich bude kvůli němu Evropa příliš závislá na ruských surovinách. Za kritikou je ale podle analytiků i snaha Spojených států uplatnit se na evropském trhu se svým zkapalněným zemním plynem (LNG).

Zpráva, jejíž vydání Risch a Shaheenová požadují, by měla obsahovat seznam společností, které se podílejí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Na základě zákona o obranném rozpočtu mají být poté na tyto firmy uvaleny sankce.

"Těšíme se, že s vámi budeme spolupracovat na ukončení tohoto nebezpečného projektu," uvádějí senátoři v dopise zaslaném ministerstvu zahraničí, z něhož citovala agentura Reuters.

‚Pokud chcete mír, připravte se na válku.‘ Rusko je v případě sankcí připraveno přerušit vztahy s EU

Číst článek

Spolupráce s EU

Ministerstvo zahraničí neuvedlo, kdy zprávu se seznamem firem zveřejní. Jeho mluvčí nicméně projekt v pátek opět kritizoval. „Je to špatná dohoda, protože rozděluje Evropu, vystavuje Ukrajinu a střední Evropu ruské manipulaci, je v rozporu s energetickými a bezpečnostními cíli, které si sama Evropa stanovila,“ řekl mluvčí Ned Price.

Mluvčí dodal, že sankce jsou jen jedním z mnoha nástrojů, které má americká diplomacie k dispozici. Podle něj budou Spojené státy spolupracovat s evropskými partnery, aby zajistily jejich energetickou bezpečnost a ochranu před „predátorským chováním“.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve čtvrtek uvedla, že počítá se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 ještě v letošním roce. Projekt je podle ní hotov z 94 procent. Práce byly pozastaveny v prosinci 2019, když švýcarská firma Allseas, která pokládala potrubí, kvůli hrozbě amerických sankcí od účasti ustoupila. Loni v prosinci ale pokládku obnovila společnost Nord Stream 2 AG.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme