Americké akcie zakončily týden růstem, pomohlo jim přerušení rozpočtové krize

Americké akcie uzavřely páteční obchodování se zisky díky oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že přeruší nejdelší rozpočtovou krizi v historii a na dobu tří týdnů uvolní finance pro vládní úřady. Na devizových trzích oslaboval dolar, ale dařilo se zlatu, které posílilo o více než procento na více než sedmiměsíční maximum a krátce se přehouplo přes hranici 1300 dolarů za troyskou unci.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dow Jonesův index, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v pátek přidal 0,75 procenta | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Dow Jonesův index, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v pátek přidal 0,75 procenta a obchodování uzavřel na 24.737,20 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,85 procenta na 2664,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,29 procenta na 7164,86 bodu.

Trump na tři týdny obnovil financování vlády. Pokud pak nedostane peníze na zeď, vyhlásí stav nouze

Číst článek

Za celý týden si Dow Jones připsal 0,09 procenta, S&P 500 ztratil 0,26 procenta a Nasdaq posílil o 0,11 procenta.

Akciové trhy povzbudil Trumpův projev z Bílého domu, v němž prezident prohlásil, že chce umožnit vyplacení zadržovaných mezd a zajistit normální chod úřadů vážně narušený rozpočtovou krizí.

Hlava USA očekává, že bude následovat debata o zdi na hranici s Mexikem, kterou voličům slíbil před svým nástupem do Bílého domu. V opačném případě prý sáhne k „mimořádným krokům“.

Pokračuje sezóna zveřejňování kvartálních hospodářských výsledků. Ty se v pátek jevily smíšeně - odhady analytiků se podařilo překonat kávovému řetězci Starbucks, zklamání ale investorům připravil výrobce čipů Intel.

Na devizových trzích před zasedáním měnového výboru americké centrální banky (Fed), které bude příští týden, oslaboval dolar. Kolem 22.00 SEČ vykazoval dolarový index, jenž vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pokles o 0,85 procenta na 95,78 bodu. Euro ve stejnou dobu k dolaru přidávalo téměř celé jedno procento na 1,1414 USD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme