Úsilí o liberalizaci světového obchodu vychází naprázdno

Snaha zachránit současné kolo liberalizace světového obchodu známé jako Doha kolabuje. Pokus vyvést z velkého balíku pravidel, o nichž státy už deset let bezvýsledně diskutují, několik méně kontroverzních, a ty co nejrychleji přijmout, se totiž nezdařil. Alespoň podle Američanů, kteří tvrdí, že státy dále nehodlají v některých bodech ustoupit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod

hraniční přechod | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Současné jednání Doha má několik specifických charakteristik. Doha jednání postihuje dva typy restrikcí v mezinárodním obchodě. Jednak jsou to tarify, tedy cla, dále jsou to netarifní překážky, tedy různé překážky, vydané nějakými národními předpisy,“ vysvětluje předseda Mezinárodní obchodní komory České republiky Michal Mejstřík a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O liberalizaci světového obchodu mluvil na Rádiu Česko předseda Mezinárodní obchodní komory České republiky Michal Mejstřík

„Háček je v tom, že skutečně uplatňovaná cla ve světě jsou převážně nižší v situaci, kdy je značná poptávka po různých typech zboží, která se již oživila. Na druhou stranu jednání na úrovni Doha probíhá o maximálních tarifech, které se neaplikují, ale když se sníží, tak se sníží možnost pojistit se proti možným výkyvům poptávky v budoucnosti.“

O nových pravidlech globálního obchodu se svět začal v katarském hlavním městě bavit v roce 2001. Kolem Velikonoc to vypadalo, že 80 procent dohod je uzavřeno. Jednání ale stále pokračují a výsledek není patrný.

„Nikdo se nechce vzdát svých bezpečnostních pojistek. Tedy potencionální možnosti zvýšit clo, aby byl uchráněn vlastní trh.Týká se to zejména zemědělského obchodu. Největším problémem jsou například vývozci bavlny. A to nejen američtí, ale i například brazilští, indičtí nebo argentinští,“ říká Mejstřík.

Podle některých expertů se globální dohodu teď nepodaří sepsat. Namísto ní přijde série bilaterálních a regionálních dohod.

Svět se ale za posledních deset let výrazně změnil. Postavení Ameriky eroduje, význam Číny roste. Svět se z unipolárního - tedy systému pod taktovkou Ameriky - mění na multipolární. Podle Mejstříka je těžké i definovat rozvíjející se ekonomiku:

„Významná část obchodů se nyní například odehrává na takzvané lince jih – jih. Na rozdíl od minulosti, kdy byl obchod nejčastěji ve směru sever-jih.“

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme