Ústavní soud zrušil část nařízení o cukerných kvótách

Ústavní soud zrušil část vládního nařízení o cukerních kvótách. Stanovovat výrobcům kvóty kolik smějí vyrábět cukru je v pořádku. Soud tvrdí, že je špatný je ale způsob, jakým vláda tyto limity přiděluje. Odmítl tak na návrh skupiny poslanců zrušit část zákona o Státním zemědělském a intervenčním fondu, který možnost přidělovat kvóty dává. Část vládního nařízení, kterým se to upravuje konkrétně u cukru, však zrušena byla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cukr | Foto: Jan Rosenauer

Více o rozhodnutí Českému rozhlasu sdělil soudce zpravodaj Miloš Holeček: "Ústavní soud dospěl k závěru, že zavedení produkčních kvót u cukru není v rozporu se zásadou svobody podnikání a že nenarušuje právo vlastnické. Některá ustanovení nařízení vlády ústavní soud naopak zrušil, protože dospěl k závěru, že rozdělování produkčních kvót není vůči všem výrobcům spravedlivé."

Zástupce svazu nezávislých výrobců cukru David Máša po oznámení nálezu Ústavního soudu prohlásil: "Tak samozřejmě za úspěch to považujeme, kvóty musí být rozděleny spravedlivě a za to od začátku bojujeme. Uvidíme, co přichystá vláda, ale nařízení bez zrušených paragrafů vpodstatě pozbývá smyslu a vláda bude patrně muset přistoupit k nové regulaci. Doufejme, že bude pro nás příznivější."

Markéta Kaclová, Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme