Ústavní soud zrušil část nařízení o cukerných kvótách

Ústavní soud zrušil část vládního nařízení o cukerních kvótách. Stanovovat výrobcům kvóty kolik smějí vyrábět cukru je v pořádku. Soud tvrdí, že je špatný je ale způsob, jakým vláda tyto limity přiděluje. Odmítl tak na návrh skupiny poslanců zrušit část zákona o Státním zemědělském a intervenčním fondu, který možnost přidělovat kvóty dává. Část vládního nařízení, kterým se to upravuje konkrétně u cukru, však zrušena byla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cukr | Foto: Jan Rosenauer

Více o rozhodnutí Českému rozhlasu sdělil soudce zpravodaj Miloš Holeček: "Ústavní soud dospěl k závěru, že zavedení produkčních kvót u cukru není v rozporu se zásadou svobody podnikání a že nenarušuje právo vlastnické. Některá ustanovení nařízení vlády ústavní soud naopak zrušil, protože dospěl k závěru, že rozdělování produkčních kvót není vůči všem výrobcům spravedlivé."

Zástupce svazu nezávislých výrobců cukru David Máša po oznámení nálezu Ústavního soudu prohlásil: "Tak samozřejmě za úspěch to považujeme, kvóty musí být rozděleny spravedlivě a za to od začátku bojujeme. Uvidíme, co přichystá vláda, ale nařízení bez zrušených paragrafů vpodstatě pozbývá smyslu a vláda bude patrně muset přistoupit k nové regulaci. Doufejme, že bude pro nás příznivější."

Markéta Kaclová, Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme