Ústavní stížnost proti zavírání obchodů o svátcích. Zákon je podle některých senátorů pokrytecký a rozděluje prodavače

Senátoři ODS shromáždili podpisy potřebné pro podání ústavní stížnosti proti zavírání obchodů o některých svátcích. Ústavní stížnost podepsalo 18 senátorů včetně některých z klubu Starostů a nezávislých (STAN), řekl ve středu v Senátu na brífinku ODS místopředseda Senátu Jaroslav Kubera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U pokladny v supermarketu | Foto: Eva Odstrčilová

„Kdybych pokračoval, tak bych získal 22 (podpisů) napříč politickým spektrem, takže věřím, že ta stížnost bude mít úspěch," uvedl Kubera. ODS ji podá v nejbližší době. Po podání ústavní stížnosti je potřeba skupina nejméně 17 senátorů.

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že hlavní cíl zákona je pokrytecký. „Obchody do 200 metrů čtverečních zůstávají otevřené i v ty sváteční dny, kdy by měly mít velké obchody zavřeno. Pokud někdo říká, aby si prodavačky a prodavačky odpočinuli a mohli se věnovat rodině, tak dochází k rozdělení prodavačů a prodavaček na dvě skupiny," uvedl.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12.00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun. Poprvé bylo pravidlo uplatněno letos 28. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru