Ústecký kraj doufá, že se stane budoucností dopravy. Pomoci mají obrovské zásoby lithia

Ústecký kraj se dostal do světové špičky. Alespoň co se týče zásob lithia. V Krušných horách je celosvětově páté největší naleziště tohoto kovu. Společnost, která v horách plánuje těžbu, ho chce až do finálního produktu zpracovávat v tuzemsku. Česko by se tak mohlo stát významným výrobcem lithiových baterií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Revitalizované rašeliniště Cínovecký hřbet v Krušných horách | Foto: Daphne ČR - Institut aplikované ekologie

„Co se týče samotného minerálu kovového lithia, tak je to zhruba kolem 1,3 milionu tun. Jsou to určitě významné zásoby, jak z hlediska evropského, tak celosvětového. Pohybujeme se někde na 5. místě na světě,“ popisuje ředitel firmy Geomet Richard Pavlík množství zásob lithia v Krušných horách u Cínovce na Teplicku.

„V žádném případě neplánujeme vývoz surového materiálu, děláme všechno pro to, aby materiál byl zpracováván na místě. V samotném dole by mohlo být zaměstnáno až 170 lidí, v zpracovatelském závodě až 350 lidí,“ dodává.

Tesla by mohla vyrábět baterie do elektromobilů v Česku. Lithium by těžila v Krušných horách

Číst článek

V Česku by mohla vyrůst nová technologická výroba. „Podepsali jsme memorandum o strategické spolupráci s českou firmou, která v nejbližší budoucnosti bude stavět továrny na výrobu velice progresivních baterií nového typu,“ vysvětluje Pavlík.

Na Cínovci by šlo o hlubinnou těžbu. Podle komunistického hejtmana Oldřicha Bubeníčka by díky tomu mohl získat Ústecký kraj prestiž, hlavně díky akumulátorům pro auta.

„Mohlo by to znamenat další ekologizaci hromadné dopravy. Určitě by se tím výrazně zviditelnil Ústecký kraj, protože by přišel s něčím, co je v podstatě budoucnost dopravy,“ myslí si hejtman.

Krušné hory lákaly těžaře už v daleké minulosti. Jak napovídají názvy obcí jako Měděnec nebo právě Cínovec na Teplicku. O lithium je ale velká poptávka hlavně v souvislosti s moderními technologiemi. Hlubinná těžba lithia by mohla začít zhruba do pěti let.

Na Cínovci se o zmíněný kov zajímá i další společnost. Ta chce naopak přetěžit odkaliště po těžbě cínu. V původním dopadu se totiž stále nachází lithium.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme