Než si vezmete jakýkoli úvěr, hodně přemýšlejte. Nouzový stav neskončí za pár dní, varuje analytik

Z celkového počtu obyvatel Česka nad 15 let tvoří lidé v oddlužení 1,3 %. Další tisíce jsou v exekuci a další mají hypotéky nebo úvěry. Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle všechny varuje, aby si novou půjčku v těchto časech pořádně rozmysleli.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle

Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle | Foto: Dan Materna / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Mám poměrně velké obavy,“ řekl Hůle ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Člověk v tísni si udělal výzkum mezi několika tisíci lidmi, které už mají v databázi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské

„Chudí lidé se moc nebojí. Neuvědomují si, že když mají smlouvu s agenturami a pracují jako agenturní zaměstnanci, mají smlouvy na dobu určitou nebo jsou ve zkušební době, a že budou první, kdo přijde o práci. Tím ztratí nejen příjmy, ale i schopnost splácet,“ varuje analytik.

V současné době se řeší zdravotní rizika koronavirové nákazy. „To je dobře a já nechci sířit nějakou paniku, ale už teď je třeba myslet na to, že vládní opatření budou mít zásadní dopad na ekonomickou situaci Česka, a tak i dlužníků nebo lidí v insolvenci, exekuci a nejen jejich,“ zdůrazňuje.

Komunikace s věřiteli

Podle Hůleho jsou tady dvě množiny lidí: před červencem 2019 a po něm, tedy podle nového zákona o insolvenci.

„Lidé, kteří spadli do insolvence podle starého zákona (před červencem 2019) nemají možnost přerušení běhu svého řízení… Když ale dlužníci nebudou plnit minimálně 30 procent, nesplní podmínky pro oddlužení. Je tak nutné, aby komunikovali se svým insolvenčním správcem, případně soudem.“

Exekuční komora už přijala opatření, aby po dobu nouzového stavu nebyly prováděny mobiliární exekuce. U lidí v exekuci se s vysokou pravděpodobností se snížením výdělků sníží i srážky ze mzdy. „Přemýšlet o rizicích by ale měli i ti, kteří mají hypotéky, nebo jiný typ úvěru.“

Hůle pak přidává i hlavní pravidlo: „Nouzový stav neskončí do konce března. Uvědomte si, že už neplatí, že si vezmete nějaký úvěr od mikroúvěrové společnosti s tím, že ho přeci za měsíc splatíte. Opatření budou dlouhá, budou mít výrazný dopad na ekonomiku. Rozhodně doporučuji, abyste si nebrali rychlé úvěry. Uvážlivě zvažujte, jestli ho opravdu nutně potřebujete. Pokud už nějaký úvěr u banky máte, snažte si domluvit odklad splátek, což už některé i deklarovaly. Hlavně ale komunikujte s věřiteli a nezavazujte se k dalším dluhům,“ dodal v rozhovoru Daniel Hůle.

Lucie Vopálenská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme