Už můžeme pracovat ve všech zemích EU - kromě Německa a Rakouska
Ode dneška si můžeme hledat práci ve všech zemích Evropské unie; s výjimkami Německem a Rakouskem. Od 1. května zrušily svá omezení Belgie, Dánsko, a také Norsko. To sice není členem Unie, ale pro pohyb pracovních sil se řídí bruselskými předpisy.
Možnost hledat si práci kdekoliv v Unii patří k základním svobodám společenství. Čechům a dalším novým členům byla po vstupu většinou států upírána. Situace se ale začala měnit a země EU postupně otevřely svůj pracovní trh lidem z osmi novějších unijních států.
Ode dneška tak můžeme pracovat všude s výjimkou Německa a Rakouska. Vlády těchto zemí už daly najevo, že své pracovní trhy uzavřou na další 2 roky, tedy do 1. května 2011.
Evropská komise tvrdí, že volný pohyb pracovních sil prospívá všem. S prodloužením německého a rakouského omezení o 2 roky ale v praxi nemůže téměř nic dělat.
Jak říká eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla, obě země chtějí využít poslední dvouleté přechodné období pro omezení volného pohybu pracovníků: "Oba státy využily svého práva. Obecně se základní argumentace se odehrává z hlediska jejich aktuálního pracovního trhu."
Jak se otvíral evropský pracovní trh:
Německo a Rakousko zatím neotevřou svůj pracovní trh
Belgie otevře Čechům svůj pracovní trh od 1. května
EU vyzývá Německo a Rakousko k uvolnění pracovního trhu
Rakousko nechce otevřít pracovní trh pro Čechy před rokem 2011
Češi budou moci od roku 2010 volně pracovat v Dánsku
Česko přitvrdí v jednáních se státy EU, které nám ještě neotevřely pracovní trh
Francie otevře 1. července pracovní trh osmi zemím včetně Česka