Brazílie 4:1 Jižní Korea

Už od příštích prázdnin by mohly klesnout ceny za posílání SMS ze zahraničí

Výrazně snížit ceny posílání textových zpráv a surfování po internetu přes mobil v zahraničí. To je návrh Evropské komise, který dostanou na stůl ministři v jednotlivých členských státech a poslanci Europarlamentu. Pokud návrh schválí mohlo by už příští léto stát poslání SMS zprávy v rámci roamingu maximálně 11 eurocentů bez DPH.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice mobilního telefonu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Průměrná cena za odeslání SMS zprávy z ciziny je dnes v zemích EU 29 centů. Občané některých unijních států ale platí výrazně vyšší ceny. Například Belgičana přijde poslání zprávy z dovolené v Itálii na 70 eurocentů. To by se v jednotném trhu, kterým Unie je, podle komisařky pro informační společnost Viviane Redingové stávat nemělo.

Podle Viviane Redingové by posílání zpráv nebo surfování na internetu pomocí mobilního připojení v zahraničí nemělo být pro spotřebitele výrazně dražší, než použití stejné služby v jeho domovském státě. "Vyšší roamingové poplatky musejí být odůvodněné, například vícenáklady mobilních operátorů, nebo budou muset zmizet," řekla Redingová.

Komise proto navrhuje stanovit maximální cenu za odeslání SMS zprávy v rámci EU na 11 eurocentů bez DPH. Kromě maximální ceny za SMS navrhuje komise i cenový strop pro datové přenosy. 1 euro za 1 odeslaný nebo stažený megabyt.

Návrhem se teď bude zabývat rada ministrů EU a před červnovými volbami by jej měl projednat i Evropský parlament.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme