Už šest nových zemí unie je v čekárně na euro

Evropská komise rozhodla, že do evropského kurzového mechanismu pustí další tři země - Lotyšsko, Kypr a Maltu. Znamená to, že tyto tři nové členské státy budou moci za dva roky přijmout euro. Po tuto dobu budou v takzvané "čekací místnosti" - tam už na přijetí eura čekají Litva, Estonsko a Slovinsko. Podle viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera tak už šest z deseti nových členských států udělalo konkrétní kroky k tomu, aby přijalo jednotnou evropskou měnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

"Na druhou je třeba říct, že všechny tyto země, které již jsou řekněme v té čekací místnosti na přijetí eura, jsou poměrně malé země a nejsou to ti naši hlavní soupeři. Bude velmi záležet na tom, co se bude dít v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Myslím, že je velmi pravděpodobné, že některá z těchto zemí se také pokusí přijetí eura urychlit nebo minimálně realizovat to přijetí eura do konce dekády," doplnil viceguvernér.

Podle vlády by Česká republika měla přijmout euro v roce 2010. Někteří ekonomové ale tvrdí, že se přijetí minimálně o rok zdrží - hlavně proto, že vláda nenastartovala potřebné reformy.

Hana Hikelová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme