Už šest nových zemí unie je v čekárně na euro

Evropská komise rozhodla, že do evropského kurzového mechanismu pustí další tři země - Lotyšsko, Kypr a Maltu. Znamená to, že tyto tři nové členské státy budou moci za dva roky přijmout euro. Po tuto dobu budou v takzvané "čekací místnosti" - tam už na přijetí eura čekají Litva, Estonsko a Slovinsko. Podle viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera tak už šest z deseti nových členských států udělalo konkrétní kroky k tomu, aby přijalo jednotnou evropskou měnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

"Na druhou je třeba říct, že všechny tyto země, které již jsou řekněme v té čekací místnosti na přijetí eura, jsou poměrně malé země a nejsou to ti naši hlavní soupeři. Bude velmi záležet na tom, co se bude dít v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Myslím, že je velmi pravděpodobné, že některá z těchto zemí se také pokusí přijetí eura urychlit nebo minimálně realizovat to přijetí eura do konce dekády," doplnil viceguvernér.

Podle vlády by Česká republika měla přijmout euro v roce 2010. Někteří ekonomové ale tvrdí, že se přijetí minimálně o rok zdrží - hlavně proto, že vláda nenastartovala potřebné reformy.

Hana Hikelová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme